Warunki otrzymania kredytu

  • Publikacja
  • 10/04/2014

Mimo tego, że kredyty w dzisiejszych czasach są wszechobecne to wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że tak naprawdę nie każdy może kredyt otrzymać.

 

 

Banki są instytucjami nastawionymi na zyski a więc udzielając kredytów kierują się swoim interesem ekonomicznym. Ważne są dla nich zarówno odsetki, które klienci płacą od kredytu, ale również to, aby kapitał wraz z odsetkami był terminowo spłacany. Dlatego przed udzieleniem kredytu wyspecjalizowani pracownicy banków badają możliwości klientów co do spłaty kredytu. Ta zdolność do regulowania zobowiązań określana jest jako zdolność kredytowa.

 

Na zdolność kredytową wpływają różne czynniki. Nie trudno domyślić się, że pierwszą podstawową jest dochód. Osoba zarabiająca 10 tysięcy złotych miesięcznie powinna mieć w teorii większą zdolność kredytową niż osoba, która zarabia 2 tysiące złotych miesięcznie. Jednak w praktyce zdarza się inaczej. Wynika to z tego, że dochody nie są jedyną składową wpływającą na zdolność kredytową. Ważnymi czynnikami badanymi przez analityków banku są także dotychczasowe zobowiązania wobec innych instytucji. Chodzi o to, że osoba nawet bardzo dużo zarabiająca może mieć już kilka kredytów do spłaty. Poza tym liczba członków rodziny także decyduje o tym, czy zdolność jest większa czy mniejsza.

 

Dzięki kalkulatorom badającym to zagadnienie, które są dostępne w internecie każdy klient zainteresowany ofertą kredytową banku może w krótkim czasie zorientować się na jaką kwotę kredytu może liczyć. Wystarczy wpisać niektóre dane, a kalkulator przedstawi swoje wyliczenia. Kalkulatory są dość dokładne ze względu na to, że większość banków stosuje bardzo podobne regulacje w przypadku kredytowania.

 

Osoby, które nie są usatysfakcjonowane kwotą jaką mogą uzyskać, mogą zwiększyć kwotę potencjalnego kredytu. Wystarczy znaleźć osobę z którą wezmą kredyt albo spłacić swoje zobowiązania z karty kredytowej. Każde nawet najmniejsze zobowiązanie powoduje, że banki mniej chętnie będą udzielać kredytu. Wszystko to w trosce, aby klienci byli w stanie w terminie uregulować zobowiązania.