Co zrobić aby lokata bankowa przynosiła jak największe zyski?

  • Publikacja
  • 22/08/2015

Dla niewprawnego oka, wszystkie lokaty wyglądają podobnie, a różnią się jedynie oprocentowaniem i czasem trwania. Nic bardziej mylnego. Czynników, które należy wziąć pod uwagę, jest dużo więcej. Ich dokładna analiza jest niezbędna, by wybrać odpowiedni produkt, który pozwoli zarobić najwięcej.

 

 

 

 

 

 

 

Oprocentowanie

 

Wszyscy zgodnie mówią, że najważniejsze jest oprocentowanie lokaty, które ma największy wpływ na późniejszy, faktyczny zarobek. To tylko częściowa prawda. Rzeczywiście, instrument dający stopę zwrotu 5 proc. będzie lepszy od tego, który daje tylko 1 proc. W przypadku mniejszych różnic, wybór nie jest już jednak tak oczywisty. Załóżmy, że dokonaliśmy już wyboru kilku lub nawet kilkunastu najciekawszych ofert pod względem czasu trwania lokaty i dostępnego oprocentowania. Co dalej?

 

Kapitalizacja odsetek

 

Im częstsza jest kapitalizacja odsetek, czyli doliczanie wypracowanych pieniędzy do kapitału początkowego, tym osiągany zysk jest większy. Wszystko dzięki procesowi zwanemu procentem składanym. Najczęściej proponuje się okresy rozliczeniowe co trzy miesiące, rzadziej co jeden. Można również spotkać lokaty z kapitalizacją dzienną, oprocentowanie takich produktów jest jednak na tyle słabe, że nie warto ich rozważać w większości wypadków. Jedynym wyjątkiem jest posiadanie dużej sumy pieniędzy, która może być potrzebna z dnia na dzień.

 

Stopy procentowe

 

Stopy procentowe są bardzo ważnym czynnikiem, który wymaga już głębszej analizy. Zasada jest prosta - niskie stopy to niskie oprocentowanie i odwrotnie. Stąd obecne warunki lokat są bardzo słabe w porównaniu do tego, co oferowano kilka lat temu. Dlatego warto dokładnie przyjrzeć się obecnym stopom oraz ich prognozom na najbliższy okres. W przypadku, gdy zdaniem ekspertów i według doniesień z posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej, stopy procentowe będą spadać, to najlepszym rozwiązaniem jest zawiązanie lokaty o stałym oprocentowaniu. W przeciwnym wypadku, najlepsze lokaty to te uwzględniające zmiany stóp. W ten prosty sposób można zabezpieczyć się przed jeszcze większym spadkiem oferowanych przez bank procentów lub zrywaniem słabej jakościowo umowy tylko po to, by zawrzeć korzystniejszą.

 

Warunki zerwania

 

Na koniec warto zaznajomić się z warunkami zerwania lokaty. Jeśli depozyt nagle okaże się potrzebny, to czy stracimy tylko część odsetek, czy całość. Jakie są prowizje za tę czynność i na jaki końcowy zysk można liczyć w tym przypadku? Dopiero po analizie tych wszystkich przedstawionych czynników, można dokonać wyboru najlepszej lokaty, która w najkrótszym czasie przyniesie największy zysk. Nie jest to, jak widać, proste zadanie.

W celu lepszego zapoznania się z bieżącymi ofertami banków, sprawdź serwis oszczednoscionline.pl.