Akademik - drugi dom studenta

  • Publikacja
  • 07/04/2014

 Akademik to potoczna nazwa Domu Studenta. O miejscu tym krąży wiele historii, mniej lub bardziej prawdziwych. Jak jest naprawdę? Spróbujmy przyjrzeć się temu miejscu od środka. 

 

 

Kończymy szkołę średnią, matura już za pasem, a my zastanawiamy się - co dalej? Większość absolwentów wybiera studia jako dalszą ścieżkę kariery zawodowej. I tu rodzi się pytanie - jak przetrwać w nieznanym sobie mieście, z dala od domu oraz znajomych? Najważniejszą rzeczą jaką przyszły Żak musi zapewnić sobie przed rozpoczęciem roku akademickiego jest miejsce tymczasowego pobytu, na czas tychże studiów. Bardziej zamożni szukają niewielkich mieszkań, kawalerek, w których mają zapewnioną ciszę, spokój i prywatność. Jednak nie każdego na taki „luksus” stać. Co zrobić, gdy jesteśmy w tej właśnie grupie? Odpowiedź jest tylko jedna - akademik! 

 

Podejmując decyzję o zamieszkaniu w akademiku należy złożyć podanie o przyjęcie do domu studenta, które będzie rozpatrywane przez specjalnie powołaną komisję. Żeby jednak uzyskać miejsce w akademiku trzeba spełniać pewne wymagania, pod uwagę brana jest głównie: odległość od domu oraz sytuacja materialna rodziny. Często jednak z powodu nadmiaru chętnych możliwa jest odpowiedź negatywna. 

 

Akademik ma wiele plusów, ale i minusów. Często domy studenta kojarzone są z wybrykami niedojrzałej jeszcze młodzieży lub z imprezami. Czy tak jest naprawdę? Dla niektórych mieszkanie w akademiku jest okropnym doświadczeniem. Osoby, które dotąd miały pokój na własność muszą przywyknąć do mieszkania z dwoma lub trzema nieznanymi lokatorami. Częstym problemem jest również kwestia łazienek, ponieważ w niektórych jeszcze akademikach jedna łazienka przypada na całe piętro. Jest to problem bardzo krępujący, ponieważ narusza prywatność. Nie sposób zapomnieć również o wspólnej kuchni, rygorystycznych zasadach panujących na terenie tego całego „cyrku” o ciągłych imprezach za  ścianą, a przede wszystkim o braku prywatności i intymności. 

 

Istnieje również druga strona medalu. Akademiki w rzeczywistości nie są aż tak zaniedbane jak się o nich mówi. Uczelnie starają się utrzymywać standard, remontując domy studenta i dbając o ich wizerunek, aby student czuł się w nich komfortowo. Co prawda w akademiku żyje wielu różnych ludzi, jednak wszystko zależy od chęci i nastawienia, bo przecież to właśnie w akademiku często rodzą się przyjaźnie i miłości na całe życie. Mamy okazję poznać ludzi w podobnym wieku i niekoniecznie z tego samego kierunku. Kolejnym atutem niektórych akademików są tzw. „pokoje cichej nauki”, czyli potocznie mówiąc kujnie. Kiedy student nie ma godnych warunków do spokojnej nauki w swoim pokoju, może skorzystać właśnie z takiego pomieszczenia, aby w spokoju przygotować się do kolokwium lub egzaminu.

 

Mimo tylu negatywnych i złych opinii jakie krążą na temat akademika są również reakcje pozytywne. Jedną z wielu zadowolonych osób, jeśli chodzi o akademickie życie, jest Rafał, były student PWSZ w Tarnowie „ponieważ w moim przypadku w domu studenta mieszkałem dłuższy czas, w pełni przywykłem do warunków. W akademiku najbardziej podobała mi się rodzinna atmosfera, solidarność oraz mnóstwo znajomych. Z tym miejscem wiąże się dla mnie wiele dobrych wspomnień. Myślę, że idąc teraz na studia nie zawahałbym się zamieszkać w akademiku raz jeszcze.”

 

Zdania na ten temat są podzielone i pewnie zawsze będą, wiele zależy również od nastawienia samego studenta. Ciężko jest przystosować się do nowego otoczenia zwłaszcza, kiedy z boku jest się obserwowanym przez wielu nowych ludzi. Mimo wszelkich oporów akademik staje się dla studentów drugim domem, w którym muszą się odnaleźć i normalnie funkcjonować. Oczywiście chcąc mieszkać w akademiku trzeba przyzwyczaić się do nowych nawyków, między innymi do dzielenia kuchni czy łazienki z początkowo obcymi osobami czy regularnego sprzątania w pokoju. Przede wszystkim jednak trzeba przywyknąć do nowych obowiązków jakimi są na przykład pranie lub przygotowywanie posiłków. Student musi nauczyć się łączyć nowe zadania z nauką bo przecież ona odgrywa tu najważniejszą role, co nie zawsze jednak jest takie proste jak mogłoby się wydawać. 

 

Biorąc pod uwagę te wszystkie obowiązki młody człowiek będąc odpowiedzialnym za siebie wchodzi w dorosłe życie i nabiera doświadczenia. Zdania na temat akademika były, są i będą podzielone. Niektórzy nie wyobrażają sobie życia w akademiku, inni natomiast marzą o tym, aby poczuć prawdziwe życie studenckie i aby czas ten nigdy nie minął. 

 

autor: Beata Płaczek

foto: infodania.pl