Zakłócanie ciszy nocnej

  • Publikacja
  • 25/06/2013

 Należy pamiętać, że cisza nocna obowiązuje od godziny 22.00 do 6.00 rano. To okres, w którym bezwzględnie przysługuje nam prawo do odpoczynku. Zakłócanie ciszy nocnej jest wykroczeniem, więc każdy kto zakłóca ciszę w porze nocnej może zostać pociągnięty do odpowiedzialności.

 

 

Głośny sąsiad czy przewrażliwiona sąsiadka 
Sytuacja kiedy w naszym lub pobliskim bloku odbywa się impreza nie należy do rzadkości, szczególnie w czasie weekendu. Nie można jednak od nikogo wymagać, aby zaprzestał przyjmować gości, bo przeszkadza to sąsiadom. Zwykle dzieje się tak, że impreza, która przedłuża się do późnych godzin nocnych wraz z towarzyszącym jej hałasem, zaczyna być uciążliwa dla sąsiadów. Trzeba pamiętać, że nie każdy ma ochotę wysłuchiwać odgłosów dobiegających zza ścian.


Jednorazowe lub uporczywe zakłócanie ciszy nocnej 
Wszystko zależy od tego, jak często naszemu sąsiadowi zdarza się zakłócać nasz nocny odpoczynek. Jeżeli sytuacja ta jest jednorazowa wówczas najprostszą metodą jest złożenie wizyty u sąsiada i zwrócenie mu uwagi. Jeżeli to nie pomoże kolejnym krokiem może być zawiadomienie przez nas policji lub straży miejskiej. Policja swoim autorytetem wzbudza nieco większy respekt niż straż miejska, więc ich wizyta powinna zakończyć trwającą imprezę.


Uciążliwy sąsiad 
Jeżeli jednak sąsiad zachowuje się głośno przez dłuższy czas, wówczas sytuacja może być bardziej skomplikowana. Na samym początku najlepiej zwrócić uwagę sąsiadowi, bo być może hałasujący sąsiad nie zdaje sobie sprawy, że może zakłócać czyjś spokój. Wystarczy, że od niedawna wynajmuje mieszkanie w bloku i nie jest świadomy, jak dotkliwe dla sąsiadów jest jego zachowanie. Jeżeli to nie skutkuje wówczas najlepiej wystosować odpowiednie pismo do zarządcy nieruchomości, aby ten zainteresował się problemem. Najlepiej jeżeli w oficjalny sposób upomni zbyt głośnego lokatora. Jeżeli nadal naszemu sąsiadowi nie zabraknie uporu w przeszkadzaniu, wówczas możemy sięgnąć po pomoc policji lub straży miejskiej. Przedstawiciele obu służb zawsze sporządzają notatkę, która może stać się istotnym dowodem w sprawie.


Co jest hałasem 
Naturalne jest, że hałasem może być impreza, gdzie goście śpiewają, głośno rozmawiają czy słuchają muzyki. Z hałasem będziemy również mieli do czynienia, kiedy remontujemy swoje mieszkanie, a prac nie kończymy przed godziną 22:00. Należy pamiętać, że każde zakłócanie ciszy nocnej jest wykroczeniem i możemy zostać za nie ukarani karą grzywny.


Jak poinformować sąsiadów o ewentualnym hałasie 
Jeżeli planujemy imprezę, gdzie nie obejdzie się bez głośnych rozmów czy muzyki, najlepiej uprzedzić sąsiadów o takiej sytuacji. Dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie w całym bloku oraz w najbliższych klatkach, ogłoszenia o planowanej imprezie. To coraz częściej praktykowany sposób informowania współlokatorów o ewentualnych hałasach. Należy krótko wyjaśnić, iż w konkretnym mieszkaniu odbędzie się impreza oraz przeprosić za nadmierne hałasy. Sąsiedzi wówczas powinni spojrzeć nieco łaskawszym okiem na taką sytuację. Najlepiej wstrzymywać się z organizacją imprezy do weekendu. Tolerancja sąsiadów jest wówczas nieco większa niż w dzień powszedni, kiedy to większość naszych współlokatorów musi się wyspać, by wstać rano do pracy czy szkoły. Umieszczenie ogłoszenia nie wyłącza odpowiedzialności za zakłócanie ciszy nocnej. To tylko nasze dobrowolne działanie.


Kara za zakłócanie ciszy nocnej 
Zarówno za incydentalne, jak i uporczywe zakłócanie ciszy nocnej możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności przez odpowiednie organy, np. straż miejską lub policję. Mandat za zakłócanie ciszy nocnej wynosi 200 zł. Jeżeli współlokator uporczywie zakłóca spokój, wówczas sprawa może zostać skierowana do sądu.


Podstawa prawna:  art. 51§1 Kodeksu wykroczeń

 

autor: Dominik Marchewka

foto: se.pl