Wakacje i zwierzęta. Co zrobić ze zwierzęciem podczas wyjazdu?

  • Publikacja
  • 14/07/2014

Nadeszły wakacje, a wraz z nimi urlopy i wyjazdy, a przy okazji pytanie co zrobić ze swoim zwierzakiem? Oto kilka propozycji.

 

 

Co roku wielu ludzi porzuca swoje zwierzęta kiedy sami wyjeżdżają na wakacje. Pupil staje się balastem, którego najlepiej się pozbyć. Takie zachowanie wobec niewinnego zwierzęcia jest niezwykle brutalne. Ludzie nie widzą innego wyjścia, a takie istnieje. I to nie jedno!

 

Najprostszym rozwiązaniem w przypadku psa lub kota jest zabranie go ze sobą na urlop. Obecnie wiele ośrodków agroturystycznych przyjmuje turystów wraz z ich czworonogimi przyjaciółmi i nie stanowi to wówczas dla nikogo problemu, a zwierzak nie przeżywa stresu związanego z rozłąką ze swoim panem.

 

Kolejną możliwością jest pozostawienie zwierzęcia u znajomego lub rodziny. Wtedy mamy pewność, że naszemu pupilowi nic nie grozi, a bliska nam osoba dobrze się nim zaopiekuje. Niestety nie zawsze taka możliwość istnieje. Niekiedy zdarza się nawet, że nasz przyjaciel odmawia nam pomocy, gdyż opieka nad psem czy kotem jest dużą odpowiedzialnością, dla niektórych wręcz utrapieniem.

 

Bardzo dobrym rozwiązaniem są tzw. zamiany sąsiedzkie. Polegają one na tym, że przykładowo jedna rodzina wyjeżdża na wakacje w lipcu i zostawia wówczas swojego zwierzaka drugiej rodzinie, która na urlop wybiera się w sierpniu. Później ta druga rodzina pozostawi pod opieką tej pierwszej swojego pupila. Takie rozwiązanie jest dla zwierząt mało stresujące, ponieważ pozostaje ono wciąż w znajomym i bezpiecznym środowisku.

 

Dobrym rozwiązaniem na czas naszej nieobecności są hotele dla zwierząt, gdzie ma ono zapewnioną całodzienną opiekę. Pozostawienie jednak czworonoga w takim hotelu wiąże się dla niego z dużym stresem. W przypadku psa może to być ciągłe szczekanie, sensacje żołądkowe, smutek, całkowite wycofanie się i obserwacja, co się dzieje, itp. Dlatego hotel dużą wagę przywiązuje do zachowania stałego rytmu dnia.

 

Podobnie jak ludzie, tak i zwierzęta mają uczucia. Porzucone, w większości przypadków trafiają do schronisk. Chociaż mają tu zapewnioną opiekę, to jednak schronisko nigdy nie zastąpi im prawdziwego domu. Ponadto zaadaptowanie się do nowych warunków przychodzi im z trudem. Pamiętaj, że zwierzę to nie zabawka, którą możesz porzucić kiedy Ci się znudzi!

 

Porzucenie zwierzęcia jest formą znęcania się nad nim, czyli stanowi naruszanie przepisów ustawy o ochronie zwierząt (art. 6 ust. 2 pkt.11) i podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku, a jeżeli sprawca działa ze szczególnym okrucieństwem karze pozbawienia wolności do lat 2. 

 

autor: Paulina Białas