Dieta bez cudów

  • Publikacja
  • 10/08/2013

 Coraz więcej tarnowian przekonuje się, że otyłość jest złożonym problemem - to choroba i objaw niezdrowego stylu życia. Istnieje wiele sposobów walki z nadmiarem kilogramów. Można śmiało powiedzieć, że jest ich tyle, że ciężko nie ulec pokusie. 

 

Szybki spadek masy ciała to łatwy sposób pozbycia się problemu. To prawda, ale która z miliona diet gwarantuje stabilizację masy ciała po procesie szczuplenia? Dwutygodniowa głodówka, ta z masą zabójczych ćwiczeń, a może eliminacyjna? Każdy kto choć raz próbował swoich sił w odchudzaniu obawia się efektu jo-jo. No właśnie, ale jak gładko przejść z odchudzania w „normalne odżywianie”?

„Nasi specjaliści z poradni leczenia otyłości mają zwykle pełny grafik pacjentów. Świadczy to przede wszystkim o większej świadomości problemu chorób metabolizmu. Zanim rozpoczniemy dietę lepiej wcześniej się przebadać”  – mówi Bartłomiej Ostręga Dyrektor Działu Zdrowia Publicznego CenterMed. Każda dieta opiera się bowiem na deficycie energetycznym. Spalamy rezerwy tłuszczu dlatego, że dostarczamy mniej energii niż nasz organizm potrzebuje.

 

W czym więc szkopuł? „W odróżnieniu odchudzania od leczenia otyłości. Zdrowe odchudzanie to wprowadzanie trwałych zmian w naszych przyzwyczajeniach, nie na chwilę – na czas chudnięcia, lecz na całe życie” -  mówi Ewa Michno, dietetyk Centrum Leczenia Otyłości. Nieodłącznym elementem terapii szczuplenia powinna być nauka racjonalnego odżywiania, a inspiracją - zasady Polskiego Instytutu Żywności i Żywienia. Oczywiście  istotny jest sposób oszczędzania energii, to znaczy jak ucząc się prawidłowo odżywiać, sukcesywnie chudnąć. Jednak jeśli „wejdziemy” w ten zdrowy rytm, będziemy umiejętnie komponować pełnowartościowe posiłki, a czasem znajdziemy czas na aktywność fizyczną, nie powinniśmy się obawiać o ponowny przyrost masy ciała.

 

info: Centrum Leczenia Otyłości