Równowaga kluczem do szczęśliwego życia – kilka rad!

  • Publikacja
  • 30/05/2014

Przewrotnie, może nieco na złość, nie dołączę do tłumu narzekającego na współczesny świat, który pędzi jak oszalały wciągając nas w swój wir i tempo.

 

 

 

Choć na temat szczęścia wypowiadały się najtęższe głowy, a definicja jak zawsze jest dla każdego z nas inna, to jednak zdaje się, iż zachowanie życiowej równowagi, próba utrzymania wszystkiego w harmonii jest kluczem do szczęśliwego życia. Pośrodku codziennej bieganiny warto znaleźć nieco czasu dla siebie, przedstawię Wam kilka moich propozycji, dzięki którym Wasze życie może stać się lepsze.

 

Zacznij dobrze poranek – po pierwsze, nie zapominaj o śniadaniu, w końcu to podstawa. Po drugie, spróbuj zacząć dzień od wdzięczności, doceniając wszystkie rzeczy, za które jesteś wdzięczny, to może być nawet wdzięczność za możliwość wypicia kawy.

 

Zakończ dobrze dzień – równie ważny jak początek jest również koniec. Warto wykorzystać czas przed zaśnięciem na to, aby podsumować bieżący dzień, podziękować za to, co nam się udało, a także zrobić plan na kolejny dzień. To naprawdę działa, gdy choćby w sposób ogólny nakreślicie sobie rzeczy, które musicie zrobić kolejnego dnia.

 

Jedz zdrowo – wspominałam o tym, jak istotne jest śniadanie, które daje energię na cały dzień, a co z pozostałymi posiłkami? Jeżeli porównamy nasz organizm do maszyny podobnej samochodowi, to nie bez znaczenia będzie paliwo, którym tankujemy nasza super brykę, jaką jest bez wątpienia nasze ciało. Dlatego dobieraj składniki z głową. Zachęcam do pewnej małej zmiany, którą jest czytanie etykiet na żywności, warto również poszerzyć swoją wiedzę o to, co poszczególne skróty czy też nazwy oznaczają. I pamiętaj, lepiej jeść częściej a mniej, niż się przejadać.

 

Śpij wystarczającą ilość godzin –  wielu wyznaje błędne przekonanie, że sen jest stratą czasu, ponieważ można by w tym czasie wykonać wiele innych wartościowych czynności. Nie dajmy się oszukać, lista zalet snu jest naprawdę długa. Pozwolę sobie wymienić kilka, jak chociażby: regeneracja organizmu, zapamiętywanie faktów z danego dnia, sen odgrywa również niebagatelną wagę jeżeli chodzi o zdolność do koncentracji, a także obniża poziom stresu. Dostosuj ilość snu do Twoich potrzeb oraz staraj się chodzić spać o podobnych porach każdego dnia.

 

Zachowaj pogodę ducha – ostatnia, choć bynajmniej nie najmniej istotna. Mówi się, iż nie zawsze mamy wpływ na to jakich sytuacji doświadczamy, ale zawsze pozostaje nam wybór co do tego, jak na nie zareagujemy. Staraj się skupić nie na problemie, a na jego rozwiązaniu i pamiętaj by zachować pogodę ducha. Naukowcy dowiedli, iż „wymuszony uśmiech”, powoduje chemiczne zmiany w mózgu, prowadzące siłą rzeczy do poprawy nastroju. Ostatecznie to także chyba jeden z najbardziej uniwersalnych gestów.

 

Pamiętaj o umiarze – nawet to, co dobre, jeżeli obecne w nadmiarze może powodować choroby. Pamiętaj więc o tym, aby nie przesadzać tak z odpoczynkiem, który może się przerodzić w lenistwo, jak i z drugiej strony nie popadać w pracoholizm. Szanuj innych ludzi, ale pamiętaj, że to Ty jesteś najważniejszą osobą. Spróbuj znaleźć w swoim życiu miejsce dla Arystotelesowskiego złotego środka. 

autor: Monika Matura