Tagi:
Szpital św. Łukasza zaprasza na bezpłatne badania

 Szpital św. Łukasza zaprasza tarnowian na bezpłatne badania z okazji Jubileuszu 20-lecia powstania Placówki oraz Działu Diagnostyki Laboratoryjnej. Przez cztery dni, od 16-19 maja, można skorzystać z darmowych badań:

 

• Cały profil lipidowy - lipidogram: cholesterol całkowity, cholesterol LDL, cholesterol HDL, trójglicerydy powinien być wykonywany co 5 lat od 20 roku życia. Oznaczanie frakcji cholesterolu wykonuje się w celu oceny ryzyka rozwoju miażdżycy. Podwyższone stężenie cholesterolu LDL (tzw. „złego cholesterolu”) oraz obniżone stężenie cholesterolu HDL (tzw. „dobrego cholesterolu”) stanowi ryzyko rozwoju choroby wieńcowej, nawet jeśli stężenie cholesterolu całkowitego jest prawidłowe.

 

• Glukoza: wskazaniem do oznaczenia stężenia glukozy jest profilaktyka, rozpoznanie i kontrola leczenia cukrzycy, także co raz częściej u dzieci. Badanie wykonuje się w celu rozpoznania nieprawidłowej glikemii na czczo lub nieprawidłowej tolerancji glukozy (test obciążenia glukozą). Niezależnie od wieku powinno się badać osoby znajdujące się w grupach ryzyka rozwoju cukrzycy: osoby otyłe i mało aktywne fizycznie, osoby z rodzinnie występująca cukrzycą, nadciśnieniem, hiperlipidemią, kobiety z przebytą cukrzyca ciążową, urodzenie dziecka o wadze powyżej 4 kilogramów i pacjentów w starszym wieku.

 

• Morfologia krwi 5 DIF (wykonywana jest metodą automatyczną): parametry opisujące układ biało-krwinkowy pozwalają na wstępną diagnostykę niedoborów odporności, stanów zapalnych, infekcji, chorób rozrostowych szpiku i układu limfatycznego; ocena ilości płytek jest przydatna w rozpoznawaniu stanów z nieprawidłową liczbą płytek oraz ich anizocytozą; parametry opisujące układ czerwono-krwinkowy umożliwiają wstępne rozpoznanie niedokrwistości i ich różnicowanie oraz nadkrwistości.

 

Miejsce pobierania krwi do badań:

Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie

ul. Lwowska 178a

I piętro - Centralny Punkt Pobrań w budynku D – pokój nr 4 w godzinach 7.00-10.00 pacjenci będą przyjmowani według kolejności zgłoszeń.

 

Przygotowanie pacjenta do badań:

W celu uniknięcia błędnej interpretacji wyników badań laboratoryjnych zaleca się pobieranie próbek do wszystkich badań na czczo, po 10-12 godzinach od przyjęcia ostatniego posiłku w godzinach porannych od 7.00 do 10.00, z zachowaniem zmniejszonej aktywności fizycznej przez pacjenta przed pobraniem krwi.

 

info: tarnow.pl