Piłkarzyki – skąd wzięła się ta gra i jak się w nią gra?

  • Publikacja
  • 26/10/2016

Piłkarzyki to popularna gra domowa i barowa na całym świecie. Piłkarzyki przypominają grę w piłkę nożną, z tym że odbywa się ona w osobliwym miejscu – nie na stadionie, murawie – ale na specjalnie przygotowanym do tego celu stole. Odkąd gra powstała, rozprzestrzeniała się ogromnie, co więcej wciąż cieszy się wraz ze wzrostem popularności. Nic dziwnego, bowiem bez względu na to, czy szukasz formy wypoczynku dla siebie i swojej rodziny, gdy na zewnątrz nie dopisuje pogoda czy też jesteś kawalerem który szuka sposobu na zabawę z przyjaciółmi, tak czy inaczej piłkarzyki to świetna gra z dużą ilością zabawy i emocji.

 

Ale po kolei – czyli historia piłkarzyków

Francuz Lucien Rosengart jest powszechnie uważany za wynalazcę gry, z racji tego że jako pierwszy zbudował on w Europie stół piłkarzykowy. Była to inspiracja do dalszych działań związanych z grą, który jako pierwsza na większą skalę wykorzystała firma „Kicker”. To szwajcarskie przedsiębiorstwo z siedzibą Genewie stworzyło swój własny model do gry w piłkarzyki, dzięki czemu stały się one popularne już nie tylko w Szwajcarii, ale także w Belgii i Niemczech.

 

Kilka innych istotnych faktów na temat historii tej gry dla przejrzystości i ułatwienia umieszczamy w poniższych punktach:

  • 'Kicker' to synonim futbolu stołowego, pochodzący od wyżej wspomnianej nazwy firmy.

  • Alejandro Finisterre pozyskał pierwszy patent na stół piłkarzykowy.

  • ITSF, czyli powstała w 2002 roku Międzynarodowa Federacja Futbolu Stołowego skupia się na promowaniu futbolu stołowego jako dyscypliny sportowej. To również ta federacja odpowiada za regulowanie zasad współzawodnictwa sportowego.

  • Również i w naszym kraju pokochano ten interesujący rodzaj rozgrywek sportowych, wynikiem czego w 2009 roku powstał Polski Związek Futbolu Stołowego, zajmujący się po dziś dzień rozwojem i popularyzacją piłkarzyków jako sportu w granicach naszego państwa.

 

Zasady gry

Zaczynając od podstaw należy wspomnieć, że plac gry zwykle jest o wymiarach 70 cm na 105 cm. Jeśli chodzi o sposób kontrolowania piłki podczas gry, korzysta się tutaj z grilli i do właśnie do nich przymocowane są figurki zawodników. Ważne jest to, by były one w różnych kolorach dla współzawodniczących drużyn.

 

Owe grille można dowolnie:

→ ciągnąć [pozwala to na przyciągnięcie figurek do siebie]

→ obracać [pozwala to na kopanie figurkami]

→ pchać [pozwala to na przeciągnięcie figurek na lewą stronę gry]

 

Najważniejsza okazuje się tutaj tak zwana zasada zachowania pędu i kąta odbicia. Natomiast cel wydaje się być bardziej niż oczywisty, chodzi o to co w zwykłej piłce nożnej – aby wbić wyznaczonym czasie przeciwnikowi jak największą liczbę goli i równocześnie stracić ich jak najmniej dla swojej drużyny. 1-2-5-3 to sposób ustawienia figurek cieszący się największą popularnością.

 

Boisko zwykle dzieli się na 3 części – są to:

1. strefa obrony – tutaj blokuje się strzały przeciwnika

2. strefa pomocy – tutaj rozpoczyna się gra

3. stref ataku – tutaj strzela się bramki

 

Jest to gra sprzyjająca umiejętnościom związanym z koordynacją 'ręka-oko', dlatego jest polecana jako wspomagająca rozwój rozrywka dla dzieci. Tym bardziej, że dzisiaj stoliki do piłkarzyków są łatwo dostępne w sklepach w dość przystępnych cenach. Kiedyś było tak, że mogliśmy je tylko znaleźć je w barach, pubach czy w profesjonalnych ośrodkach sportowych czy centrów aktywności.

 

Tak naprawdę jest to świetna zabawa dla wszystkich i nie wymaga specyficznych zdolności. Jest to zarówno zabawa rekreacyjna, jak również może zamienić się w zaawansowaną dyscyplinę, w ramach których sportowcy trenują i robię wszystko, aby poznać jak najlepsze techniki. Sporo osób lubi ten rodzaj rozrywki ze względu na jej konkurencyjny charakter. Niezależnie od grupy wiekowej, w jakiej się znajduje – trzeba przyznać, że piłkarzyki to dobra gra rekreacyjna i idealny pomysł na emocjonujące zawody sportowe.