Kobiecy punkt widzenia, czyli dążenie do ideału...

  • Publikacja
  • 24/01/2013

Świat zmienia się nieustannie dążąc do ideałów. W wyglądzie zewnętrznym, w pracy zawodowej, w macierzyństwie, w relacji partnerskiej… Najczęściej nieświadomie ulegamy presji otoczenia, obecnych standardów i próbujemy być perfekcjonistkami. 

 

Stawiamy bardzo wysoko poprzeczkę – same sobie. Temat naszej kobiecej gonitwy za ideałem jest niezwykle szeroki, wiec tym razem skupmy się na atrakcyjności zewnętrznej.

 

Na co dzień słyszymy, że o gustach się nie dyskutuje, że każdy ma prawo do posiadania i wyrażania własnych przekonań i upodobań zarówno w świecie mody jak i wizażu, gdyż w gruncie rzeczy każdy z nas pragnie być lepszym, piękniejszym. W ten sposób dążymy do wymierzonych sobie przez nas celów. Jak powiedział autor badań Robert Brooks, z University of New South Wales: Fizyczna atrakcyjność jest ważnym determinującym czynnikiem dla ewolucyjnego, społecznego i ekonomicznego sukcesu. Ale niestety w dzisiejszych czasach gdzie z każdej niemalże strony otacza nas ideał "nierealny", który podtrzymują prasa, telewizja, Internet. Te media próbują wpajać nam wyobrażenie o doskonałym wyglądzie poprzez zareklamowany przez nich produkt obniżając tym samym poczucie własnej wartości. Ogromna presja ciążąca na kobietach poprzez zdjęcia wyretuszowanych modelek i celebrytów pięknie wyglądających na okładkach magazynów sprawiają że porównujemy się do nich i odczuwamy duży wręcz dyskomfort. Nie powinniśmy poddawać się stereotypom, gdyż uroda to coś co przemija i cały czas się zmienia.  

 

Piękno kobiety to jej dusza, natura, to jaka jest na co dzień, to wszystko to, czego na pierwszy rzut oka nie widać. Każdy w głębi duszy odczuwa pragnienie, by "partner bliski był ideałowi” Ilu jest mężczyzn, tyle jest przeróżnych upodobań, zainteresowań, preferencji i oczekiwań wobec "potencjalnej" partnerki. Z tego wysuwa się wniosek, że również pojęcie kobiety idealnej jest pojęciem względnym i zależy tylko i wyłącznie od wizji danej osoby, gdyż każdy postrzega nas inaczej najważniejsze jest by zachować dystans do samego siebie. Ludzie idealni nie istnieją, a piękno czy idealny wygląd, to nie tylko świetna figura i sposób poruszania się, to przede wszystkim sfera emocjonalna każdego człowieka, to skrywane emocje, które wpływają na ogólne samopoczucie i zdrowie, uwydatniając się jednocześnie w kilku kolejnych zmarszczkach czy też szarej i zmęczonej cerze. Ważne, aby zdawać sobie sprawę, że w tej pogoni za ideałem najważniejsze jest zdrowie oraz zdrowy styl życia oraz poczucie własnej wartości, ponieważ bez tego bycie idealnym traci jakiekolwiek znaczenie.

 

Pojęcie ideału nigdy nie było i nie będzie takie samo dla wszystkich i podobnie jak piękno jest kategorią subiektywną. Sami tworzymy ów obraz idealnej osoby, co oznacza, że nie ma jednego wzorca i każda/każdy z nas może być dla kogoś właśnie tym ideałem, do którego przecież na każdym kroku dążymy.

 

A jaka Twoim zdaniem powinna być Kobieta Idealna?

 

Ewelina Pruchnik

foto: google.pl