7 błędów, które w końcu popełnisz (lub popełniasz!)

  • Publikacja
  • 23/02/2015

Jeśli interesujesz się fotografią lub jesteś już w tej branży wiele długich ciekawych lat, z całą pewnością popełniasz lub popełnisz błędy, które zaważą na Twoim dalszym rozwoju. Zebraliśmy zestawienie najczęściej popełnianych błędów - sprawdź, czy nie dotyczą one również Ciebie!

 

 

 

 

 

 

 

  • 1. Sprzęt przede wszystkim.

    Polegasz na sprzęcie, a jeśli zdjęcie nie wyszło, to wina zbyt słabego sprzętu, przecież dobrą i drogą lustrzanką można wykonać każde zdjęcie. Takie myślenie to błędne koło, z którego z czasem coraz trudniej wyjść. Coraz nowsze lustrzanki, lepsze szkła, obiektywy, ponieważ to jedyna droga na doskonalenie swoich fotografii. Prawda jest taka, że dobry fotograf jest w stanie wykonać naprawdę niesamowite zdjęcie zwykłą niedrogą lustrzanką, jeśli wie co robi i czuje fotografię. Oczywiście im lepszy sprzęt tym jest łatwiej, jednak nie można polegać na sprzęcie, tylko na swoich umiejętnościach.

     
  • 2. Uwielbiam naturę, fotografuję tylko naturę.

    Wiadomo, każdy ma swoje ulubione tematy, których się trzyma, jednak ile razy można fotografować mgłę lub wschód słońca? Wszystko po pewnym czasie staje się po prostu nudne i pozbawione wyrazu. Aby się rozwijać i zdobywać nowych fanów należy próbować różnych motywów, ujęć, tematów, a nie zamykać się wyłącznie w jednej, ulubionej kategorii.

     
  • 3. Nie umiem fotografować ludzkiej twarzy, trudno.

    Każdy z nas popełnia błędy, zapętla się wokół tych samych rzeczy, które wydają mu się trafione, choć niekoniecznie takie są. Oczywistym jest to, że jedni z nas lepiej czują krajobraz, a inni ludzkie emocje, jednak jeśli zdjęcia wciąż nie wyrażają tego, co chcemy, nie możemy poddawać się nawet po wielu próbach. Często dopiero po dłuższym czasie udaje się zrobić zdjęcie, które staje się znaną i cenioną fotografią czegoś, co wcześniej wydawało nam się praktycznie niemożliwe do sfotografowania.

     
  • 4. Podoba mi się, więc jest świetne.

    Często zdarza się tak, że polegamy wyłączenie na swoim guście. Zajmujemy się fotografią długo, jednak przez to zamykamy się w ramach własnego postrzegania świata nie dostrzegając tego, że inne, postronne osoby mogą nam pomóc w rozwoju. Co z tego, że ktoś nie ma pojęcia o fotografii – może nasz dobry znajomy podpowie nam, czego brakuje w naszych zdjęciach lub pomoże wybrać to ujęcie, które jego zdaniem jest najlepsze. Czasami warto spojrzeć z drugiej strony, ze strony naszego odbiorcy, który być może nie zna wszystkich zasad dobrego fotografowania, jednak przecież jest w stanie powiedzieć, co podoba mu się bardziej, a co mniej?

     
  • 5. Tak znam zasadę trójpodziału, nie stosuję jej od dawna.

    Odnośnie zasad, każdy z nas albo zna albo słyszał przynajmniej o podstawowych zasadach fotografowania. Reguła trójpodziału, mocnych punktów czy ustawiania linii horyzontu jest czymś, czego uczą na każdym podstawowym kursie fotografowania. Z czasem zaczyna się zapominać o zasadach i łamać je raz na korzyść, raz na niekorzyść zdjęcia. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest prosta – zasady można łamać, jeśli robi się to celowo. Wraz z ilością zdjęć możemy zgubić po drodze kilka zasad, jednak jest to dobre tylko wtedy, jeśli mamy ku temu jakiś ważny cel, który to poniekąd usprawiedliwia.

     
  • 6. Moje zdjęcia znalazły się na wystawie, jestem najlepszy.

    Wraz z Twoim rozwojem prace będą pojawiały się w bardziej różnych miejscach, oceniane przez ludzi znających się na fotografii. Nic dziwnego, że poczujesz się jak młody bóg, który ma świat u swoich stóp. Wiedz jedno – nikt nie lubi ludzi, którzy niepotrzebnie się wywyższają. Z całą pewnością będziesz pracował z modelkami, makijażystkami, wizażystkami i innymi osobami potrzebnymi do uzyskania naprawdę świetnych zdjęć, jednak jeśli będziesz ich traktował z lekceważeniem, bardzo szybko narobisz sobie wrogów. Czy taki jest właśnie Twój cel?

     
  • 7. Nie lubię sztuczności, nie używam Photoshopa.

    Rozumiemy, że nie lubisz sztuczności, brzydzisz się powiększanymi sztucznie kobiecymi wdziękami, niepotrzebnym upiększaniem czegoś, co samo w sobie jest piękne. Pamiętaj jednak o tym, że dzisiejsza fotografia praktycznie nie istnieje bez grafiki komputerowej. Jeśli nie chcesz przekłamywać rzeczywistości, zawsze możesz poeksperymentować z poprawą kolorystyki, tonów czy ostrości, która być może nie jest idealnie uchwycona na jednych ze zdjęć, które naprawdę lubisz. Nie zamykaj się w swoich uprzedzeniach, nie musisz tworzyć od razu abstrakcyjnego kolażu w Photoshopie. Na początek możesz zadbać o zmianę subtelnych szczegółów, korektę cery modelki czy zwiększenie intensywności jasnych tonów, by zdjęcie zyskało na wyglądzie.

     
  •  

    Nie poddawaj się, nauka trwa przez całe życie

    Jeśli znalazłeś swoje błędy na naszej liście 7 grzechów głównych, postaraj się je naprawić, póki nie jest za późno. Otwórz się na nowe doświadczenia, poznawaj inne wymiary fotografii, eksperymentuj ze sprzętem i spróbuj pracy w programach graficznych, by nigdy nie zatrzymywać się w rozwoju. Być może odkryjesz inne błędy, które od dawna zatrzymują Twój rozwój? Pamiętaj o tym, że popełnianie błędów nie jest niczym złym, dopóki prowadzi do poprawienia Twoich umiejętności i stylu.
     

    Artykuł powstał przy współpracy z Foto4u, dzięki któremu wywołasz najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć i Foto prezenty.