Jak dbać o przesuszoną skórę na dłoniach?

  • Publikacja
  • 24/03/2016

Skóra na dłoniach może być przesuszona z wielu powodów. Najczęściej przyczyną są warunki pogodowe oraz zła pielęgnacja. Kłopoty z kondycją skóry na dłoniach mogą być też spowodowane niedoborem magnezu. Na co zwracać uwagę i w jaki sposób pielęgnować dłonie, aby skóra była gładka, miękka i nawilżona?

 

Przede wszystkim kremowanie

Kremy do rąk zapewniają nawilżenie i regenerację. Odpowiednią pielęgnację uzyskamy stosując nawet taniekosmetyki. Superkoszyk.pl to drogeria internetowa, która ma bogatą ofertę dobrej jakości kosmetyków do pielęgnacji skóry. Odżywcze i ochronne składniki, które powinny znaleźć się w kremie do rąk to gliceryna i D-pantenol. Kosmetyk wcieramy w całe dłonie – również w paznokcie. Dłonie należy kremować nawet kilka razy dziennie, kiedy czujemy, że stają się suche. Ważne, aby pamiętać o nakładaniu kremu po każdym myciu rąk.

Czy wiesz, że…?

Skóra dłoni jest skłonna do przesuszeń ze względu na swoją budowę. W jej tkankach znajduje się mała ilość gruczołów łojowych oraz tkanki tłuszczowej, które stanowiłyby naturalną ochronę przed wysuszeniem. Skóra na dłoniach nie jest więc w stanie w wystarczający sposób zabezpieczyć się przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.

 

Mycie rąk – 5 sekund to za mało

Dłonie myjemy kilkanaście razy dziennie. Dokładnie mydlimy i spłukujemy pod bieżącą letnią wodą. Proces mycia powinien trwać około 15-20 sekund, ponieważ tylko w taki sposób usuniemy około 90% drobnoustrojów i mikroorganizmów, które gromadzą się na skórze. Po umyciu rąk należy dokładnie osuszyć dłonie. Dlaczego? Ponieważ woda, która zostaje na dłoniach, a szczególnie pomiędzy palcami, wysychając podrażnia i wysusza naskórek.

 

Przesuszona skóra a zdrowie

Jeżeli nie mamy częstego kontaktu z substancjami chemicznymi, przesuszona i obsypująca się skóra dłoni może być objawem niedoboru magnezu. Przyczyną suchej skóry mogą być także choroby takie jak cukrzyca czy łuszczyca, które pozbawiają skórę ochronnej warstwy lipidowej. Niekiedy na suchość naskórka wpływają także długotrwale zażywane leki.

Zobacz także: Krótka historia lakieru do paznokci