Jak nosić koszule męskie?

  • Publikacja
  • 14/03/2017

Są idealne na uroczyste okazje, stanowią obowiązkowy element stylizacji formalnych, ale można je wykorzystać również na co dzień - koszule męskie wpisane są w kanony mody i z pewnością nic tego nie zmieni. Jak je nosić, aby wyglądać dobrze niezależnie od sytuacji?

 

Koszule to niewątpliwie taki element garderoby, który powinien mieć w swojej szafie każdy mężczyzna, zwłaszcza ten aktywny zawodowo. Wielu panów rozróżnia je tylko po kolorze, ale w rzeczywistości znacznie ważniejszy jest fason, krój rękawów oraz kołnierzyka. Wbrew pozorom nie każda biała koszula będzie odpowiednia na uroczyste okazje. Jak komponować stylizacje, aby wyglądać elegancko?

 

 

Dobierz koszulę do okazji

Męskie koszule można podzielić zależnie od stopnia formalności. Najbardziej eleganckie to te smokingowe i frakowe, z krytą plisą albo plisą na guziki jubilerskie oraz mankietami na spinki. Nieco mniej formalne są koszule z klasycznym lub włoskim kołnierzykiem i mankietami (podwójnymi lub pojedynczymi) na spinki – nosi się je do garnituru i z krawatem lub muszką; doskonale nadają się na uroczyste okazje. Do pracy idealny będzie model z rękawami na guziki, a na co dzień – z guzikami również przy kołnierzyku. Jeśli chodzi o kolor, najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest biel, która pasuje zarówno do czarnego, jak i granatowego, brązowego czy szarego garnituru. Na formalne okazje lepiej wybrać model gładki - kratkę, czy paski zostawmy na mniej oficjalne wyjścia. Podczas zakupów zwróćmy uwagę na jakość bawełny – lepiej kupić droższą, ale lepiej układającą się koszulę, niż niedrogą uszytą ze sztucznego materiału, w której będziemy się pocić.

 

 

Idealnie dopasowana

Moda męska się zmienia, a wraz z nią również fason koszul. Jeszcze kilkanaście lat temu w sklepach królowały te szerokie, dzisiaj są one znacznie bardziej dopasowane. Koszule wizytowe, a także te casualowe mają oznaczenia „regular fit”, albo „slim”. Co to oznacza? Pierwsze z wymienionych są nieco szersze (ale ciągle dopasowane), dlatego nadają się zarówno w przypadku panów szczupłych, jak też i nieco tęższych. Koszule „slim” są węższe, dzięki czemu bardziej podkreślają sylwetkę – zarówno jej atuty, jak i mankamenty. Właśnie dlatego ten krój dopuszczalny jest tylko w przypadku osób o płaskim brzuchu. U mężczyzn z nadwagą taki krój tylko uwydatni oponkę na brzuchu. Koszula nie może być zbyt luźna, ani też za bardzo obcisła. Jeśli chodzi o rozmiar kołnierzyka, to wystarczy zmierzyć centymetrem krawieckim obwód szyi i dodać do uzyskanego wyniku szerokość jednego palca. Tak dobrana koszula odpowiednio przylega do szyi, a jednocześnie jest wygodna.

Jak nosić koszule męskie?
Jak nosić koszule męskie?
Jak nosić koszule męskie?
Jak nosić koszule męskie?