Jak skutecznie uczyć się języków obcych? Czyli kilka słów o „Sekretach poliglotów”

  • Publikacja
  • 03/11/2014

Sekrety poliglotów to książka Konrada Jerzaka vel Dobosza, która przybliża nam metody uczenia się języków obcych. Sięgając po tę pozycję zastanawiałam się czy będzie to tylko lektura na chwilę czy też wniesie ona coś do mojego „naukowego” życia. Czy moje spojrzenie na sprawę przyswajania języków obcych, często sceptyczne, choć pełne nadziei odrobinę się zmieni i ukierunkuje na bardziej pozytywne i osiągalne. I już na wstępie muszę przyznać, pozycja ta będzie zajmować czołowe miejsce podczas mojej nauki języków obcych.

 

 

Książka ta jest niewielka, ale już sama jej okładka jest ciekawa i przyciąga wzrok, nie sposób do niej nie zajrzeć. To, co bardzo mi się spodobało czysto technicznie, to papier i czcionka, którą rzadko spotykam w innych pozycjach książkowych, jak również ciekawa grafika w każdym z rozdziałów. Sekrety poliglotów przeczytałam dosłownie w kilka godzin jednego przedpołudnia, czym sama jestem zaskoczona, ale ta książka naprawdę wciąga.

 

Nie jest to, jednak książka na jeden raz, to lektura, do której należy wracać, jeśli chce się, by wiedza w niej zawarta przynosiła efekty. Składa się ona z 17 krótkich rozdziałów, każdy opatrzony jest przyjemną dla oka grafiką, najważniejsze informacje są wytłuszczone, a każdy z rozdziałów kończy się podsumowaniem danej lekcji, tzw. sekretem. Informacje w niej zawarte dzielą się na dwie główne części: tych, o których już wiedzieliśmy, ale nie używaliśmy oraz tych, o których nie wiedzieliśmy, a są proste w zastosowaniu i zdecydowanie umilą naukę języków obcych.

 

Znana wielu historia o pewnym profesorze filozofii, który na zajęciach ze studentami napełniał pusty słoik piłkami golfowymi, kamykami, piaskiem i płynem, za każdym razem pytając czy słoik jest już pełny, również znalazła swoje miejsce w jednym z rozdziałów tej pozycji – wbrew pozorom, ma ona z tematem nauki języków obcych wiele wspólnego. Co symbolizują poszczególne przedmioty, które trafiały do słoika? Profesor wyjaśnił to następująco: „Chciałbym, żebyście zrozumieli, że Wasze życie jest jak ten słoik. Piłki golfowe to rzeczy ważne: rodzina, zdrowie, Wasze pasje... Kamyki to sprawy nieco mniej istotne: praca, dom; a piasek to pozostałe mniej ważne rzeczy (…), gdy będziecie tracili energię na małe sprawy, zabraknie jej Wam na to, co w życiu najważniejsze.” Poza wyżej wspomnianymi przedmiotami, pojawił się jeszcze płyn, który wypełnił szczeliny w słoiku, była nim kawa, dlaczego właśnie kawa? Profesor wyjaśnił to tak: „Chciałem Wam pokazać, że niezależnie od tego, jak wiele dzieje się w Waszym życiu, zawsze znajdzie się w nim miejsce na to, aby napić się kawy z przyjaciółmi.” Tak też jest z nauką języków obcych, to nie brak czasu nie pozwala nam się ich uczyć, to brak organizacji czasu, skupianie się na rzeczach nieistotnych zamiast na ważnych sprawia, że w naszym życiu panuję chaos i tracimy wiele cennych chwil.

 

Sekrety poliglotów dla osób chcących nauczyć się obcego języka są według mojej skromnej opinii nieodzowną pozycją, po którą należy sięgnąć. Do czasu jej przeczytania nie miałam pojęcia, jak wiele błędów popełniam. Po jej przeczytaniu, te błędy stały się tak oczywiste, że nawet odrobinę mi wstyd. Książka w całości zwraca uwagę na bardzo ważną rzecz, a mianowicie na to, że z nauką języków obcych jest tak, jak z wszystkim w życiu, jeśli nie określimy priorytetów, etapów działania, celu, jaki chcemy osiągnąć, to nie ważne do czego dążymy i tak tego nie osiągniemy, bo rozpraszać nas będzie wszystko wokół.

 

Książka jest dla mnie bardzo wartościowym źródłem informacji, odrobinę jedynie samo zakończenie było dla mnie za mało płynne, ale ogólnie jest to pozycja godna polecenia, do której osobiście na pewno będę wracać. Sam autor zna kilkanaście języków i uczy się kolejnych, czytając książkę zastanawiałam się jak to jest możliwe? Jak można przyswajać taką ilość słów, z kilku języków jednocześnie? Zadając te pytania znalazłam odpowiedź, nauka języków obcych to taki sam cel, jak każdy inny. Jeśli naprawdę chcemy coś osiągnąć, to tak naprawdę wszelkie granice istnieją tylko w naszej głowie, nic nie jest przecież niemożliwe, jest co najwyżej trudne do osiągnięcia.

 

W dobie ciągłego biegu, niekończących się obowiązków, wyścigu tzw. szczurów, języki obce są narzędziem, które jest nieodzownym elementem naszego życia, osobowości i sukcesu. Zatrzymując się i nie ucząc się języków obcych, nigdy nie osiągniemy więcej, nie w dobie międzynarodowych kontaktów, kreatywnej pracy i chęci wybicia się.


Pan Konrad Jerzak vel Dobosz przygotował dla wszystkich czytelników TimeTo.pl bezterminowy rabat promocyjny na wyżej wspomnianą pozycję. 
Jeśli wejdziecie na adres z linku poniżej, otrzymacie 30% rabat na książkę Sekrety poliglotów.

 

http://www.sekretypoliglotow.pl/timetopl 

 

Życzę miłej i owocnej lektury :)

 

autor: Joanna Chudoba