W jaki sposób kolekcjonerzy przechowują swoje monety?

  • Publikacja
  • 02/10/2017

Kolekcjonerzy monet mają swoje sposoby na to, w jaki sposób przechowywać okazy, tak, by nie uległy zniszczeniu i nie straciły na wartości. Mało tego, jeśli monety będą dobrze przechowywane to można spodziewać się, że ich cena będzie wyraźnie wzrastać. Kiedy wobec tego zaczynamy przygodę z kolekcjonowaniem monet to powinniśmy wiedzieć, jak o nie dbać.

 

Wskazówki dla początkujących numizmatyków

Najpowszechniejszym sposobem przechowywania monet jest trzymanie ich w klaserze. Może to być klaser klasyczny, jak i taki, który jest specjalnie przeznaczony do przechowywania monet o określonym nominale. Bardziej wprawieni zbieracze monet mogą natomiast swoje kolekcjonerskie monety przechowywać w klaserach rocznikowych i w ten sposób posegregować posiadane okazy. Z pewnością, zaletą jest to, że w klaserze można przechowywać monety o niskim nominale. Monety można też łatwo przeglądać i taki koszt przechowywania jest tani. Jednak, należy uważać na to, by się nie zniszczyły, ponieważ cały czas będą one miały kontakt z powietrzem.

 

Gadżety dla profesjonalnych numizmatyków

Profesjonalni numizmatycy mogą natomiast przechowywać monety w specjalnie zaprojektowanych paletach. Jest to już jednak spory wydatek, więc nadaje się dla większych, okazałych kolekcji. Rzeczywiście spore zbiory monet można przechowywać w szafach na monety. Te sprawdzają się na przykład w muzeach. Dobrym rozwiązaniem są też kapsle na monety. To gwarancja tego, że monety będą zabezpieczone na długie lata. Praktycznym gadżetem na przechowywanie monet są holdery samoprzylepne. Monetę wkłada się do jednego kartonika, zakłada na nią folię oraz składa na pół. Po dwóch stronach holdera jest klej, który zabezpiecza numizmat przed dostaniem się powietrza. Jest to dobre rozwiązanie dla większych kolekcji, przy których widać też dwie strony monety. Każdy kolekcjoner z pewnością natomiast po jakimś czasie sam dobierze formę przechowywania dla tych monet, jakich jest posiadaczem. Dzięki temu będzie mieć pewność, że jego kolekcja ciągle będzie właściwie zabezpieczona, a jej wartość nie zmaleje.