Nadal mierzy w Emiraty

  • Publikacja
  • 12/11/2014

 Rafael Nadal z powodzeniem przeszedł operację wyrostka robaczkowego, a to oznacza, że rosną szanse na występ jednego z najlepszych tenisistów na świecie w styczniowym turnieju w Abu Zabi.

 

 

Kończący się właśnie sezon ATP był dla Rafy pełen różnorodnych wzlotów i upadków. Pod koniec tenisista walczył z zapaleniem wyrostka robaczkowego, startując w halowym turnieju w Bazylei jedynie dzięki silnym środkom przeciwbólowym.


Po porażce z Borną Ćoriciem, Hiszpan zdecydował się zakończyć sezon, co oznaczało jego brak w turnieju w Paryżu, a także w kończących sezon zawodach ATP World Tour Finals. Wiele wskazuje jednak na to, że Rafa pokaże się jednak w styczniowym turnieju 2015 Mubadala World Tennis Championship w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.


Jak poinformował w połowie października wydawany w ZEA angielskojęzyczny dziennik The National, obóz Nadala potwierdził, że tenisista ciągle ma zamiar wystąpić w Abu Zabi.


"Musimy opierać się na tym, co Nadal nam powiedział. W sprawie przyjazdu naciskaliśmy na niego dość mocno, a on potwierdził swój udział i pozwolił się zacytować. To jest najbardziej stanowcze potwierdzenie, jakie jesteśmy w stanie uzyskać", poinformował jeden z organizatorów zawodów Greg Sproule.


Na razie zanosi się na to, że Rafa faktycznie rozpocznie nowy sezon od udziału w ww. zawodach. To m. in. właśnie z tego względu zdecydował się przedwcześnie zakończyć bieżący sezon, nie chcąc tracić ani jednego dnia z nowej kampanii.


Turnieju w Abu Zabi jest doskonałą rozgrzewką dla czołowych tenisistów, chcących zwiększyć swoje szanse w walce o tytuł w pierwszym Wielkim Szlemie sezonu, czyli odbywającym się na początku roku w Melbourne turnieju Australian Open. W Australii Nadal wygrał tylko raz, pokonując w finale z 2009 roku Rogera Federera.


Chociaż decyzja o wycofaniu się z kończących obecny sezon zawodów z pewnością zasmuciła kibiców Rafy, to eksperci tenisowi zgodnie chwalili ten krok, zauważając, że nie tylko oszczędzi do zawodnikowi potencjalnych komplikacji, ale da mu także nieco więcej czasu na rekonwalescencję po operacji i powrót do pełnej sprawności.


Treningi sprawnościowe potrwają kilka tygodni, a dodatkowo tenisista będzie musiał przez pewien czas stosować się do lekkostrawnej diety, stosowanej standardowo po operacjach na przewodzie pokarmowym. Jak poinformował Rafa i lekarz prowadzący operację, zabieg był rutynowy, a po dwóch dniach pobytu w szpitalu tenisista został wypisany do domu.


Rafa w tym sezonie zmagał się już z urazem nadgarstka, przez co nie był w stanie bronić zdobytego przed rokiem mistrzostwa US Open. Udało mu się jednak zwyciężyć w majowym French Open, gdzie tytuł mistrzowski zdobył już dziewięciokrotnie.


Tymczasem na przełomie sezonów 2012 i 2013 tenisista zmagał się z urazem kolana, przez co nie wziął m. in. udziału w letnich igrzyskach olimpijskich, a także w Australian Open. Udało mu się jednak wówczas zwyciężyć we French Open oraz US Open.


Wszystkie te zmagania i walka o powrót do najwyższy poziom pokazują, że dla Rafy nie ma rzeczy niemożliwych. Gdy wydawało się, że wielomiesięczna przerwa po kontuzji kolana na dłużej wybije go z formy i walki o najważniejsze trofea, to Nadal pokazał, że wcale tak nie będzie.


Wytrwałość Rafy robi wrażenie na każdym, a tenis to nie jedyna dziedzina, w której może się on pochwalić sukcesami. Nadal to także entuzjasta gier karcianych, wymagających obmyślenia skutecznej strategii i utrzymania nerwów na wodzy.

 

{videobox}w9PzmWgeC4A{/videobox}


Hiszpan w szczególności lubi grę w pokera, pod koniec zeszłego roku wygrywając nawet sto tysięcy euro w zorganizowanym w ramach EPT Europe turnieju charytatywnym w Pradze.


Przerwa od tenisa z pewnością pozwoli mu także na nieco częstszą grę w karty, ale odpoczynek będzie niedługi, bowiem już za dwa miesiące czeka go powrót na korty. Do tego czasu Rafa będzie prowadził coraz intensywniejsze treningi, chcąc osiągnąć pełnię formy w porę na Australian Open.