Koszulki sportowe i ich funkcje

  • Publikacja
  • 11/12/2017

Jeszcze kilkanaście lat temu podczas uprawiania sportu nosiliśmy zwyczajne koszulki z bawełny, a specjalna odzież sportowa była dostępna jedynie dla wyczynowców. Obecnie koszulki funkcyjne są dostępne dla każdego, dlatego warto wiedzieć, co brać pod uwagę przy ich wyborze.

 

Dopasuj koszulkę do sportu

Wydawać by się mogło, że na zajęcia fitness, na jogging czy rower wystarczy ubrać zwyczajną koszulkę z bawełny. Okazuje się jednak, że taki strój sprawdzi się może przy niezbyt forsownym wysiłku, ale już większy trening spowoduje przepocenie koszulki. Będzie to nie tylko powodować dyskomfort, ale również nie będzie wyglądać zbyt estetycznie.

Mając to na uwadze warto sięgać po koszulki, które są wykonane ze specjalnych, oddychających tkanin. Dzięki odpowiedniej konstrukcji odprowadzają one wilgoć od ciała i nie powodują nieprzyjemnego, zimnego okładu. Niwelują tym samym ryzyko przewiania, co ma szczególne znaczenie przy sportach uprawianych na zewnątrz, przy różnych warunkach pogodowych.

W przypadku sportów uprawianych we wnętrzach, np. zajęciach fitness czy siłowni, warto sięgać po mniejsze koszulki, bardziej wykrojone. Panie chętnie wybierają topy, a panowie koszulki na ramiączkach. Dzięki takiemu krojowi jest wygodnie i przewiewnie, a czas spędzony na aktywności fizycznej jest ogromną przyjemnością.

Dopasuj koszulkę do pory roku

Warto również wiedzieć, że koszulki przeznaczone do uprawiania sportu różnią się w zależności od tego, na jaką porę roku są przewidziane. Oczywiście największe znaczenie ma to przede wszystkim przy sportach uprawianych w zmiennych warunkach zewnętrznych. Koszulki letnie są bardziej przewiewne, by jak najlepiej odprowadzać wilgoć ze skóry i chłodzić ją, obniżając ryzyko przegrzania. Natomiast koszulki zimowe, również odprowadzają wilgoć, by nie groziło nam zawianie, ale jednocześnie chronią ciało przed dostępem zimnego powietrza z zewnątrz.

Na co jeszcze zwracać uwagę?

Oprócz tkaniny, z której wykonana jest koszulka, znaczenie ma również jej fason. Pamiętajmy, że w trakcie uprawiania sportu mamy się czuć komfortowo. Koszulka musi być zatem dopasowana rozmiarem oraz nie może krępować ruchów. Istotne jest również to, żeby w miejscach newralgicznych czyli w takich, w których pocimy się najbardziej intensywnie, miała jeszcze bardziej przewiewną tkaninę. Niektóre koszulki mają taką specjalną siateczkę, dzięki której wilgoć jest odprowadzana jeszcze lepiej.

Więcej na: http://www.active.sklep.pl/mezczyzni/odziez.html