Napraw samodzielnie odprysk na szybie!

  • Publikacja
  • 21/05/2016

Przednia szyba samochodu narażona jest na dużo uszkodzeń mechanicznych. Bardzo często są to odpryski spowodowane kamieniami, które wyrzucane są spod kół pojazdu znajdującego się przed nami. W wielu przypadkach powodem uszkodzenia jest niezabezpieczony ładunek w postaci kruszywa czy żwiru przewożonego przez ciężarówki. Niestety większe uszkodzenia dyskwalifikują szybę w dalszej eksploatacji, natomiast mniejsze możemy naprawić samodzielnie.

 

Kiedy wymienić a kiedy naprawić?

Po uszkodzeniu szyby musimy niezwłocznie zabezpieczyć powstały odprysk. Należy użyć do tego taśmy klejącej, najlepiej przezroczystej. Zapobiegnie to przedostaniu się wilgoci i brudu między warstwy szyby. Jeżeli tego nie zrobimy, a z naprawą będziemy zwlekać przez dłuższy czas, to w okolicy odprysku brudu jak i zwilgocenia nie będzie dało się już usunąć. Ponadto z pozoru niegroźne uszkodzenie może powiększyć się już po kilku dniach i doprowadzić do całkowitego pęknięcia szyby. Naprawa możliwa jest w sytuacji, gdy średnica odprysku nie przekracza średnicy monety 5 złotowej. Ponadto nie może ona znajdować się w polu widzenia kierowcy oraz w odległości mniejszej niż ok. 6 cm od krawędzi szyby. Jeżeli w okolicy odprysku zrobi się „pajączek”, daje nam to informację, że tę szybę trzeba bezwzględnie wymienić. Powinniśmy pamiętać, że jazda z uszkodzoną szybą może grozić mandatem oraz zabraniem dowodu rejestracyjnego pojazdu przez policję.

Jak naprawić odprysk?

Naprawę odprysków na szybie najlepiej wykonać za pomocą dostępnych dla nas zestawów zawierających wszystkie niezbędne narzędzia, które łatwo są dostępne na rynku. Aby zacząć, należy dokładnie oczyścić odprysk. Kolejnym krokiem jest umieszczenie krzyżaka z przyssawkami, w taki sposób, aby końcówka stykała się w uszkodzeniem. Następnie wkręcamy aplikator w sam środek krzyżaka tak aby, końcówka stykała się z uszkodzeniem. W zależności od wielkości uszkodzenia wkraplamy krople kleju do otworu w aplikatorze. Następnie w dokładnie ten sam otwór wkręcamy tłok zostawiając około 3 milimetry luzu. Przy pomocy drugiej osoby sprawdzamy, czy nasz odprysk widoczny od wewnątrz całkowicie wypełnił klej. Jeżeli nie zaleca się dokręcenie tłoku. Po odczekaniu około 15 minut możemy bez problemu wykręcić tłok z aplikatora. Następnie należy poczekać aż podciśnienie odessie powietrze. Jeżeli wszystko poszło zgodnie z planem, wykręcamy aplikator i zdejmujemy krzyżak z przyssawkami. Na miejsce uszkodzenia wpuszczamy kilka kropel kleju oraz przykrywamy dołączoną do zestawu folią, którą należy naświetlić lampą UV lub wystawić na działanie promieni słonecznych. Po całym zabiegu należy usunąć folię i zdrapać klej specjalną, dołączoną żyletką do kompletu.

 

Potrzebna pomoc fachowca!

Niestety nie każde uszkodzenie szyby jesteśmy w stanie sami naprawić. Nie oznacza to, że jesteśmy skazani na wymianę całej przedniej szyby na całkowicie nową. Możemy skorzystać z oferty wyspecjalizowanych firm, które pomogą nam z naszym problemem. Na pomoc możemy liczyć w wielu warsztatach samochodowych gdzie profesjonaliści ocenią stan uszkodzenia i przedstawią możliwe warianty naprawy. Jeżeli okaże się, że nasza szyba wymaga szybkiej wymiany, nie warto z tym zwlekać, ponieważ możemy narazić się na wiele nieprzyjemności podczas częstych policyjnych kontroli.


Artykuł powstał we współpracy z Auto Plaza.