Czy można praktykować jogę w domu?

  • Publikacja
  • 12/01/2017

Joga to znaczy kontrolować i łączyć. Jest to liczący setki lat system filozofii indyjskiej szukający połączeń pomiędzy ciałem i umysłem. Osoby praktykujące jogę, poprzez medytację i ascezę odkrywają złożoność rzeczywistości. Praca nad sobą korzystnie wpływa zarówno na zdrowie fizyczne jak i stan psychofizyczny. Joga wpływa też pozytywnie na relacje z otoczeniem. Jak należy się przygotować by móc ćwiczyć w domu?

 

Czym jest joga?

Joga to doktryna filozoficzna kładąca nacisk na przestrzeganie zasad moralnych oraz samodyscyplinę. Podstawową metodą jest ćwiczenie pozycji jogi tak zwanych Asan. Powtarzanie i doskonalenie ćwiczeń pozwala uzyskać poczucie spokoju i wewnętrznej równowagi. Osoby praktykujące jogę potwierdzają także, że ćwiczenia dają dużą dawkę energii.

Asany to nic innego jak specjalnie opracowane pozycje gimnastyczne. Powtarzanie ich jest świetnym treningiem, który wzmacnia, rozciąga oraz oczyszcza organizm. Asany jednak to nie tylko zwykłe ćwiczenia, prowadzą one bowiem także do poczucia wewnętrznej równowagi. W wielu przypadkach joga pozwoliła znaleźć spokój osobom nerwowym lub znerwicowanym. W przypadku depresji joga działa pobudzająco i energetyzująco.

 

Jak przygotować pomieszczenie do jogi?

Joga jest starożytnym indyjskim systemem filozoficznym, który z roku na rok zdobywa coraz większą rzeszę sympatyków. Nie każdy jednak jest w stanie uczestniczyć w zajęciach grupowych. Z tego powodu rośnie też liczba osób ćwiczących w domu. Jak zorganizować sobie miejsce do ćwiczeń we własnym mieszkaniu?

Według zasad jogi pomieszczenie, w którym się wykonuje ćwiczenia powinno być czyste i dobrze wentylowane. Jeśli nie ma możliwości przekształcenia całego pokoju w salę do ćwiczeń, wystarczy wykorzystać do tego celu tylko jego kąt. Do ćwiczenia w zupełności wystarczą cztery metry kwadratowe powierzchni.

Na podłodze nie powinien znajdować się dywan lub wykładzina. Do płaskiej i równej powierzchni lepiej przylega mata do ćwiczeń. Przed rozpoczęciem należy też zaopatrzyć się w dobry wełniany koc, który jest potrzebny do przykrycia się w czasie relaksu.

W kąciku do jogi powinna też znaleźć się: poduszka do siedzenia, pasek do jogi, woreczki na oczy i klocki z korka. Niektórzy montują w swoich domach również inne elementy takie jak na przykład drabinka do ćwiczeń lub haki w suficie. Urządzenia te dają możliwość wykonywania specjalnych pozycji odwróconych. Dobrze zaaranżowany i wyposażony kącik do ćwiczeń działa motywująco.