Robaczki z zaginionej doliny, czyli najmłodsi w kinie

  • Publikacja
  • 20/01/2014

 Do kin weszła właśnie kolejna bajka, tym razem jest to obraz animacyjny z efektem 3D. Jak mówi zapowiedź „W malowniczych okolicznościach przyrody, wśród pozostałości po niedzielnym pikniku, wybucha wojna mrówek. Pracowite Czarne rywalizują z plemieniem Czerwonych o wielki skarb - pudełko pełne kostek cukru. Nieoczekiwanie, w ich zmagania o pyszne słodkości miesza się niesforna mała biedronka, która zgubiła rodziców. Waleczny robaczek przyłącza się do Czarnych i wspólnie z nimi broni skarbu przed Czerwonymi łakomczuchami. To zaledwie początek niezwykłych przygód małej biedronki i jej przyjaciół w bajecznie kolorowej Zaginionej Dolinie.”

 

 

Bajka to połączenie kina przygodowego z filmem przyrodniczym, przez cały czas pojawiają się wspomnienia, nawiązania do pięknej łąki, która jest domem głównych bohaterów. Cała animacja to przede wszystkim wspaniała lekcja dotycząca przyjaźni, nawet pomiędzy z pozoru różniącymi się istotami, jak również odwagi, która pozwala pokonywać trudności dla bliskich osób, odwagi, która nie pozwala potrzebujących zostawić samym sobie.

 

Sama bajka jest ciekawie skonstruowana, nie jest typową animacją dla dzieci, ciekawy efekt, choć niekoniecznie dobry dla najmłodszych tworzy też narracja głównego bohatera (dziadka), który wraca dzięki stworzonej przez reżysera animacji do czasów dzieciństwa. W bajce znajduje się animacja komputerowa połączona ze zdjęciami prawdziwej przyrody, co dało interesujący efekt. Co ciekawe nie wiemy co stworzyli graficy, a co matka natura.

 

To ciekawa forma na spędzenie wolnego czasu dla dzieci i rodziców, jedynym zgrzytem w całej historii jest narracja rozpisana na dwa głosy, w jednym z nich usłyszeć możemy Andrzeja Grabowskiego. Jest jej zdecydowanie za dużo, w pewnych scenach może nawet irytować lub przeszkadzać. Zapewne twórcy obawiali się, że bajka bez głosu nie będzie tak łatwa do odczytania dla maluchów, jednak powinno się w tej kwestii znaleźć jakiś złoty środek, by widz był w pełni usatysfakcjonowany. 

 

Podsumowując „Robaczki z zaginionej doliny” to bajka, która prezentuje piękno przyrody, pokazuje pierwsze kroki w życiu, rodzącą się przyjaźń, poświęcenie, odwagę, która wypływa prosto z serca, a nie z żadnego przymusu. To bajka zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, jest świetnym sposobem na miło spędzony czas w rodzinnym gronie, pozwala się zbliżyć i stworzyć więź, bo budzi pozytywne emocje.

 

autor: Joanna Chudoba