Złota Justyna Kowalczyk! Mamy kolejny złoty medal!

• Publikacja
  • 13/02/2014

Justyna Kowalczyk w biegu na 10 km techniką klasyczną zdobyła złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Soczi, pokonała nie tylko swoje rywalki, ale również kontuzję i swoje słabości. Zaraz za nią na podium stanęły na pozycji drugiej Charlotte Kalli oraz na trzecim miejscu Therese Johaug, co ciekawe wielka faworytka, którą była Marit Bjoergen została bez medalu. Taka sytuacja, że mamy dwa złote medale na Igrzyskach zdarzyła się pierwszy raz w historii Polski.

Justyna pomimo kontuzji, czyli złamania kości śródstopia walczyła o jak najlepszą lokatę i o ile w biegu łączonym zajęła miejsce szóste i nie traktowano jej jako faworytki to w biegu na 10 km techniką klasyczną nie miała sobie równych. Już na pierwszym odcinku pomiarowym po 2,2 km była liderką, zaraz za nią ze stratą 1,9 s. była Marit Bjoergen, jednak do końca nie utrzymała tempa i z każdym kilometrem słabła, co wykluczyło ją z pierwszej trójki. Pomimo, że Kowalczyk nie preferuje szybkiego i agresywnego startu to już na pierwszym odcinku była bezkonkurencyjna.

Z każdym kolejnym odcinkiem było już tylko lepiej, drugi odcinek pomiarowy został już przez Justynę zdominowany. Z każdym odcinkiem biegła coraz lepszym tempem i w ogóle nie zwracała uwagi na kontuzję stopy. Jej przewaga nad rywalkami cały czas rosła. Siłę Kowalczyk było widać właściwie w każdym kroku, zaledwie dwa kilometry przed metą Justyna miała 20 sekund przewagi nad Bjoergen, która to na ostatnich kilometrach osłabła na tyle, że nie była w stanie wywalczyć nawet brązowego medalu, w konsekwencji zajęła miejsce piąte, gdyż wyprzedziła ją jeszcze Aino-Kaisa Saarinen. Dwie Polki zajęły dużo niższe lokaty, Kornelia Kubińska 26 miejsce, a Paulina Maciuszek 39 pozycję.

Dla samej Justyny Kowalczyk jest to już piąty medal olimpijski w karierze, przed Soczi było jeszcze zwycięstwo 30 km stylem klasycznym, srebrny medal za sprint stylem klasycznym, brąz w 15 km w biegu łączonym w Vancouver, jak również brąz za 30 km stylem dowolnym w Turynie. Justyna Kowalczyk po zakończeniu rywalizacji otrzymała kwiaty, medal odbierze w czwartek wieczorem o godzinie 17.50 czasu polskiego. Ceremonia wręczenia medali odbędzie się w centralnym miejscu Parku Olimpijskiego, w pobliżu palącego się znicza tegorocznych Igrzysk.