Telewizja 4K już w 2014

  • Publikacja
  • 02/02/2013

 Era telewizorów oraz kanałów w jakości FULL HD niedługo przejdzie do historii. Nowa rozdzielczość, która nazywana jest rozdzielczością „jutra” to Ultra HD. Pierwsza rozdzielczość z UHD to 4K, która może zagościć już niedługo w każdym z domów.

 

 

Oczywiście jeden z pierwszych krajów, który wprowadzi telewizje tego typu to Japonia, jest ona matką większości wiodących marek w tym segmencie. Między innymi Sony, Sharp, Toshiba, Panasonic . Japoński rząd oficjalnie zapowiedział uruchomienie kanałów w rozdzielczości 3820x2160 na rok 2014. Co dziwne nie będzie to pierwszy kraj rozpoczynający nadawanie telewizji UHD. Francuski kanał Eutelsat nadaje już w rozdzielczości czterokrotnie większej od FULL HD od 8 stycznia bieżącego roku.

 

W ślad za Japonią pójdą zapewne inne kraje, które zechcą wdrożyć tą technologię, oczywiście japońscy inżynierowie nie spoczywają na laurach i już zapowiadają wdrożenie osiem razy większej rozdzielczości od FULL HD, 8K. Zapowiadają, że w rozdzielczości 8K pierwsze stacje zaczną nadawać już w 2016 roku! Oczywiście pokazuje to, że technologia telewizji i mediów rozwija się w bardzo szybkim tempie. Trzeba też kilka razy się zastanowić przed zakupem czy inwestować w technologie, która w ogromnym tempie zaczyna się starzeć.
 

 

Nie wiadomo jeszcze kiedy w Polsce będą nadawane pierwsze kanały w 4K.

 

autor: Marcin Kukliński

foto: psxextreme.info