Poznaj najlepszych trenerów ekstraklasy sezonu 2012/2013

• Publikacja
  • 20/06/2014

Zwycięstwo drużyny piłkarskiej w meczu czy w serii rozgrywek nie jest zasługą pojedynczych piłkarzy. O sukcesie decyduje cała drużyna łącznie z zawodnikami rezerwowymi, ale przede wszystkim trener. Co roku w ekstraklasie piłkarskiej wybierany jest najlepszy trener sezonu.

Nominacje w sezonie 2012/2013

Kapituła redakcji sportowej telewizji NC+ oraz spółki Ekstraklasa SA wybiera po każdym sezonie ekstraklasy nominowanych w kategoriach: odkrycie, bramkarz, obrońca, pomocnik i trener sezonu. Wśród nominowanych w kategorii Trener Sezonu Ekstraklasy w sezonie 2012/2013 znaleźli się:

• Marcin Brosz, trener Piasta Gliwice,
  • Adam Nawałka, trener Górnika Zabrze (aktualnie selekcjoner reprezentacji),
  • Mariusz Rumak, trener Lecha Poznań,
  • Piotr Stokowiec, trener Polonii Warszawa,
  • Jan Urban, trener Legii Warszawa.

Najlepszym trenerem został Jan Urban z Legii Warszawa, który zdobył dublet – puchar i mistrzostwo. Jednocześnie pozwolił fanom zakładów bukmacherskich nieźle zarobić, gdyż wytypowanie dużo wcześniej takiego wyniku na totolotek.pl było solidnie wynagradzane.

Za najgorszego trenera NC+ i Ekstraklasa uznały Jacka Zielińskiego z Ruchu Chorzów, który dotychczas postrzegany był przez komentatorów jako zdolny trener potrafiący wydobyć potencjał z każdego zawodnika.

Ekstraklasa SA i Canal+ wybrały również najlepszych trenerów miesiąca Ekstraklasy 2012/2013:

• Trener Sierpnia – Radosław Mroczkowski z Widzewa Łódź,
  • Trener Września – Adam Nawałka z Górnika Zabrze,
  • Trener Października – Adam Nawałka z Górnika Zabrze,
  • Trener Listopada – Jan Urban z Legii Warszawa,
  • Trener Marca – Kamil Kiereś z GKS-u Bełchatów,
  • Trener Kwietnia – Mariusz Rumak z Lecha Poznań.

Głosowanie kibiców

Kibice mieli odmienne zdanie na temat trenerów. W plebiscycie na najlepszego szkoleniowca ekstraklasy w serwisie ekstraklasa.net w głosowaniu internautów zwyciężył Mariusz Rumak, trener Lecha Poznań, zdobywając 35% głosów. Na drugim miejscu uplasował się Czesław Michniewicz, trener Podbeskidzia Bielsko Białej z 16% głosów, zaś na trzecim trener Piasta Gliwice Marcin Brosz z wynikiem 15% głosów. Dopiero czwarte miejsce uzyskał trener mistrzów Polski Jan Urban. Na kolejnych pozycjach uplasowali się Piotr Stokowiec, Adam Nawałka i Leszek Ojrzyński.