Strona MSW pomoże Ci przy zakupie używanego samochodu!

  • Publikacja
  • 25/06/2014

Zakup używanego samochodu to zawsze pewien stres i pytania czy jego historia jest prawdziwa, czy też obecny właściciel nie chce przypadkiem tylko go sprzedać często mijając się z prawdą?

 

 

Sprawę wątpliwości przy zakupie używanego samochodu rozwiązuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które uruchomiło nowe strony Historia Pojazdu oraz Bezpieczny Autobus. Dzięki tym stronom można sprawdzić wpisy, które dotyczą wybranego przez nas pojazdu czy tez autobusu. Wszystkie dane pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów.

 

Każdy kto jest zainteresowany historią używanego samochodu lub przygotowuje się do jego zakupu i zastanawia się czy jego historia jest prawdziwa, czy nie był kradziony, czy nie był wykorzystywany w sposób niezgodny z tym, co jest podane albo co najpopularniejsze czy przypadkiem licznikiem ktoś się nie bawił może to w sposób łatwy sprawdzić. Od teraz informacje typu: ważność ubezpieczenia, oznaczenie pojazdu jako kradzionego, informacja o badaniach technicznych czy o stanie licznika są już na wyciągnięcie ręki i nie ponosi się za nie żadnych opłat. Jedyne co musimy posiadać to numer rejestracyjny, numer VIN i datę pierwszej rejestracji pojazdu. Baza posiada też dane techniczne pojazdu: pojemność silnika, rozstaw osi, homologacja itd., które również warto porównać z informacjami, które podaje nam sprzedawca.

 

Podobnie działa usługa Bezpieczny Autobus, dzięki której na podstawie numeru rejestracyjnego autobusu, możemy sprawdzić czy pojazd, którym będziemy podróżować ma ważne badania techniczne, opłacone ubezpieczenie oraz jaki jest jego stan techniczny.

 

Obie strony powstały w ramach projektu CEPiK 2.0, który to realizuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Centralny Ośrodek Informatyki. Finalizacja projektu przewidziana jest na rok 2016, wtedy to do użytku oddany zostanie komplet usług przydatnych kierowcom i podróżnym.

 

Udostępnienie wyżej wspomnianych baz stało się możliwe dzięki wprowadzonym zmianom w prawie o ruchu drogowym z 10 maja. Dzięki nim dane o pojeździe może uzyskać teraz każdy, a nie jak to było wcześniej tylko uprawnione do tego instytucje i właściciel pojazdu. 

 

Link: https://www.historiapojazdu.gov.pl/