Kredyt na samochód czy leasing - co wybrać?

  • Publikacja
  • 24/10/2016

Kupno samochodu, zwłaszcza nowego, to bez wątpienia duży wydatek. Dlatego osoby decydujące się na jego zakup starają się szukać jak najkorzystniejszych rozwiązań. Do najbardziej znanych sposobów pozyskania wymarzonego auta zalicza się kredyt samochodowy oraz leasing. Sprawdźmy zatem czym różnią się poszczególne opcje.

 

Leasing

Decydując się na leasing konsumencki musimy liczyć się z tym, że przez cały okres jego spłaty nie będziemy właścicielem leasingowanego auta. Właścicielem samochodu jest leasingodawca, który daje przyzwolenie leasingobiorcy na korzystanie z pojazdu. Auto, będące przedmiotem leasingu staje się nasza własnością dopiero po spłacie wszystkich rat oraz po dokonaniu wykupu. Wykup to opłata końcowa, która stanowi kilkanaście, a czasem nawet kilkadziesiąt procent wartości samochodu.

Leasing to dobra opcja dla osób, których zdolność kredytowa obciążona jest przez inne zobowiązania, przez co mogą mieć problem z zaciągnięciem kredytu samochodowego. Leasingodawcy badają zdolność kredytową w mniej restrykcyjny sposób niż banki. Dużo przychylniej patrzą również na cywilnoprawne formy zatrudnienia, takie jak umowa zlecenia, czy umowa o dzieło. Dzięki temu wiele osób ma większe szanse na pozytywną decyzję do co udzielenia finansowania.

 

Kredyt samochodowy

Kredyt samochodowy to dużo bardziej powszechna forma finansowania pojazdu. Wiele osób nie jest przekonanych do leasingu, ponieważ nie podoba im się fakt, że to nie oni są właścicielami auta. W przypadku zakupu samochodu za środki z kredytu, jesteśmy jego posiadaczami w 51%. W dowodzie rejestracyjnym obok naszego nazwiska, wpisana jest dodatkowo nazwa banku.

Kredytodawcy udzielający kredytu samochodowego wymagają zabezpieczenia udzielanej wierzytelności. Najczęściej jest to cesja praw z polisy Autocasco, depozyt karty pojazdu lub przewłaszczenie z warunkiem zawieszającym.

 

Leasing czy kredyt?

Zarówno kredyt samochodowy jak i leasing mają swoje wady i zalety. Aby wybrać któryś z nich trzeba przede wszystkim porównać konkretne oferty i zdecydować, która z nich będzie dla nas najkorzystniejsza. Dokonując analizy trzeba pamiętać o zabezpieczeniu jakie wymagane jest przy kredycie samochodowym. Niesie ono ze sobą pewne koszty, jednak z drugiej strony taki kredyt pozwala pozyskać dowolną sumę, nawet bez wkładu własnego. W przypadku leasingu jest to niemożliwe.

Więcej porad znajdziesz na polskabankowosc.com.pl.