Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina – co warto o nim wiedzieć?

  • Publikacja
  • 31/01/2018

Mnóstwo osób uwielbia muzykę klasyczną – za jej szlachetność, spokój który przynosi, a także marzenia, które przywołuje. Muzyka tego rodzaju jest jednocześnie pełna emocji i uspokajająca, a wiele osób nie tylko zwraca uwagę na same wykonania, lecz interesuje się także konkursami, jakie co jakiś czas są organizowane i w których biorą udział niezwykle zdolni ludzie. Najsłynniejszy jest chyba Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny imienia Fryderyka Chopina. Co warto o nim wiedzieć?

 

Fryderyk Chopin - krótki wstęp
Fryderyka Chopina chyba nie trzeba nikomu przedstawiać, jednak z uwagi na fakt, że konkurs nosi jego imię, warto wspomnieć kilka szczegółów. Fryderyk Franciszek Chopin jest uznawany za najwybitniejszego, polskiego kompozytora, słynnego zresztą na całym świecie. Ten kompozytor i pianista urodził się w 1810 roku w Żelazowej Woli, a zmarł w 1849 roku w Paryżu. Żył zatem dosyć krótko, ale zdążył zrobić bardzo wiele, by zostać zapamiętanym. To kompozytor doby romantyzmu, znany z licznych utworów.
Organizowanych jest wiele festiwali na jego cześć i związanych z jego muzyką – między innymi w Dusznikach, Gandawie, Valldemossie, Genewie, Paryżu i innych miastach. Jednocześnie jednak najsłynniejszym jest ten, który odbywa się w Warszawie – i to od 1927 roku. Jest to jednocześnie najstarszy na świecie monograficzny konkurs muzyczny.


Konkurs i jego historia
Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina nazywany jest też często po prostu Konkursem Chopinowskim. To jeden z najbardziej prestiżowych konkursów tego typu na świecie, który odbywa się w Polsce, w Warszawie, regularnie co 5 lat. W roku 1927 zainicjował go Jerzy Żurawlew, również pianista. Oczywiście, jest to konkurs, na którym wykonuje się jedynie utwory tego jednego kompozytora – Fryderyka Chopina.
Konkurs ma charakter międzynarodowy i zgłaszają się na niego przedstawiciele różnych krajów świata – którzy pragną zwyciężyć dzięki swemu talentowi i wrażliwości muzycznej. Oczywiście, nie każdy może do niego przystąpić – właśnie z uwagi na prestiż, transmisje i wysoki poziom. Sama selekcja jest wieloetapowa, przy czym zawsze są utwory, które obowiązują każdego kandydata. Ocena talentu i wykonania osób występujących należy zaś do specjalnie zgromadzonego jury, w którym zasiadają wybitni specjaliści i znawcy. To artyści oraz pedagodzy, którzy powoływani są przez dyrektora konkursu.


Kto interesuje się muzyką poważną i chciałby posłuchać na żywo jak grają znani artyści, powinien odwiedzić stronę Ticketmaster. Znajdują się tam bilety oraz informacje o wielu wydarzeniach kulturalnych z różnych miast – dlatego warto śledzić stronę!