Testament notarialny

- Publikacja
- 20/01/2013
Spadkodawca może sporządzić testament również w formie aktu notarialnego. Testament notarialny to dokument sporządzony przez notariusza w formie aktu notarialnego.
Testament sporządzony w formie aktu notarialnego daje spadkodawcy wysoki stopień bezpieczeństwa wyrażającego się w zgodności treści testamentu z jego rzeczywistą wolą.
Ponadto udział osoby z wykształceniem prawniczym chroni przed dokonaniem rozrządzeń sprzecznych z prawem jak również przed nieprecyzyjnym sformułowaniem poszczególnych rozrządzeń.
Udział notariusza może także zabezpieczyć testatora przed niepożądanymi wpływami osób trzecich, a także minimalizuje niebezpieczeństwo ewentualnego późniejszego obalenia testamentu.
Przed przyjęciem oświadczenia i sporządzeniem testamentu notariusz obowiązany jest stwierdzić tożsamość spadkodawcy oraz w miarę możności starać się ustalić czy osoba, która zamierza sporządzić testament ma pełną zdolność do czynności prawnych i może sporządzić ważny testament. Notariusz zobowiązany jest również udzielić osobie sporządzającej testament niezbędnych wyjaśnień dotyczących dokonywanej czynności.
Złożone przed notariuszem oświadczenie woli, spisane w akcie notarialnym, powinno być następnie odczytane przez notariusza i przyjęte przez testatora. Po odczytaniu i przyjęciu tego aktu powinien zostać on podpisany przez spadkodawcę i notariusza, o czym należy uczynić wzmiankę w treści sporządzonego aktu. Testament notarialny można sporządzić przed dowolnym notariuszem niezależnie od miejsca zamieszkania spadkodawcy lub spadkobiercy.
Oryginały testamentów notarialnych przechowywane są kancelariach notarialnych.
Autor: Dominik Marchewka