Inicjatywa lokalna w Tarnowie…

  • Publikacja
  • 28/05/2013

 O tym, że mieszkańcy chcą angażować się w sprawy swojego miasta niech świadczy chociażby ilość projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego, czy też sama frekwencja. Dzięki temu w Tarnowie jeszcze w tym roku ruszą prace przy dawno już obiecywanym skate-parku, remonty dróg na osiedlu Westerplatte czy powstawać zacznie mini park rekreacyjno – sportowy w dzielnicy Gumniska.

 

 Wśród zwycięskich projektów były również te mniejsze, jak chociażby program promujący młodych lokalnych artystów – Aspiranci. To wszystko dowodzi, że w mieszkańcach Tarnowa jest ogromny potencjał i zasób wspaniałych pomysłów, które często nie mają szans na realizację ze względów na niewielki zasięg i brak zachęt marketingowych dla potencjalnych sponsorów.

 

To ogromna szansa i pole do działań dla władz miasta, gdyż wszystkie te pomysły służą zadowoleniu i realizacji potrzeb społeczności lokalnej – a do tego powołany jest właśnie samorząd. Temu służyć ma też inicjatywa lokalna - nowa forma realizacji zadań publicznych przez administrację samorządową we współpracy z mieszkańcami, wprowadzona do Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Mieszkańcy, którzy uznają, że na terenie ich osiedla konieczna jest określona inwestycja lub działania, występują z wnioskiem w tej sprawie do organu władz miasta. Z wnioskiem takim mieszkańcy mogą wystąpić jako grupa nieformalna lub za pośrednictwem lokalnej organizacji pozarządowej.


To, co odróżnia inicjatywę lokalną od budżetu obywatelskiego to fakt, że w ramach inicjatywy lokalnej mieszkańcy przychodzą nie tylko z pomysłem na realizację konkretnego przedsięwzięcia, ale deklarują współudział w jego realizacji. Może on polegać na pracy społecznej, wpłatach pieniężnych lub wkładach rzeczowych. Wpłaty na rachunek gminy przeznaczone będą na realizację danego przedsięwzięcia, wkładem rzeczowym może być na przykład dokumentacja budowlana wykonana na zlecenie mieszkańców, która posłuży gminie do zrealizowania inwestycji, nagrody w konkursie podczas festynu, ławki do parku, zakupione przez inicjatorów itp.


Formy wsparcia takiej inicjatywy przez miasto mogą być różne – od tych niewymagających wsparcia finansowego, takich jak udostępnienie miejsca w publicznej przestrzeni, pomoc organizacyjna, po dofinansowanie budowy parkingu, chodnika czy drogi. Inicjatywa lokalna może łączyć wiele podmiotów – firmy, spółdzielnie, organizacje pozarządowe czy grupy nieformalne. To szansa na zwiększenie aktywności obywatelskiej i zmianę wyglądu naszych osiedli, placów zabaw czy realizację ciekawych niskonakładowych inicjatyw.


Czy mieszkańcy Tarnowa będą mogli, podobnie jak mieszkańcy Częstochowy gdzie ten projekt został zaakceptowany przez prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka (SLD) zgłaszać swoje pomysły i uczestniczyć w ich realizacji - okaże się po tym, jak nasze władze ustosunkują się do wniosku złożonego przeze mnie ws. inicjatywy lokalnej.

 

autor: Jakub Kwaśny
 
Autor jest Radnym Rady Miejskiej w Tarnowie od 2006 roku, przewodniczącym SLD w Tarnowie. Zawodowo - nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, Katedra Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych. Strona internetowa: www.jakubkwasny.pl .

foto: andrychow.eu