Pierwsze wrażenie – czyli radzimy jak dobrze się zaprezentować!

  • Publikacja
  • 03/09/2014

 Chociaż nasz mózg posiada spore możliwości, to bardzo często zdarza mu się iść na skróty. Nie inaczej jest w przypadku poznania nowej osoby. Zapewne często przyłapaliście się na tym, że wystarczyło Wam stosunkowo krótkie spotkanie, aby wyrobić sobie pewne opinie na temat drugiej osoby. Proces taki nazywamy efektem pierwszego wrażenia, poniżej kilka rad, które możecie zastosować, aby wypaść lepiej. Należy bowiem pamiętać, że efekt pierwszego wrażenia działa nie tylko w przypadku spotkań towarzyskich, ale również rozmowy o pracę.

 

 

Najmocniej oddziałujemy w ciągu pierwszych 30 sekund, naukowcy twierdzą, także, że nasze słowa to stanowią tylko 7% przekazu, kolejne 38% to ton głosu, najwięcej 55% to mowa ciała. Jak pomóc sobie w wywarciu lepszego pierwszego wrażenia?

 

Bądź sobą - ludzie lubią podobnych sobie, ale jeżeli będziesz zmieniał poglądy za każdym razem, gdy zmieniasz otoczenie przestaniesz być autentyczny.

Bądź spójny - często próbujemy ukryć to, co naprawdę czujemy za słowami, ale zdradza nas nasze ciało, dlatego lepiej zwróć uwagę na to, aby oba przekazy były ze sobą spójne.

Wyprostuj się – jak napisał ktoś mądry, noś swą głowę wysoko jakbyś miał na niej koronę. Czy słyszałeś powiedzenie „Na pochyłe drzewo, wszystkie kozy skaczą”?

Uścisk dłoni – niech będzie pewny siebie i energiczny oraz mocny, oczywiście postaraj się nie zgnieść dłoni rozmówcy.

Uśmiechaj się - uśmiech daje odbiorcy do zrozumienia, że go akceptujesz, poza tym chyba sam wolisz przebywać w otoczeniu uśmiechniętych osób, a nie ponuraków.

Dbaj o siebie – nie musisz być Bradem Pittem, by dobrze wyglądać. Niech Twój strój będzie schludny, zadbaj też o higienę i ładny zapach.

Zainteresuj się innymi – każdy z nas jest dla siebie centrum wszechświata, dlatego okaż żywe zainteresowanie drugą osobą. Ale nie przesadź, aby nie stać się wścibskim. Koniecznie postaraj się zapamiętać imię osoby z którą rozmawiasz.

Bądź otwarty - jeśli jesteś w grupie, w której przeważają osoby, których nie znasz, to zamiast zamartwiać się, jak to będzie, bądź otwarty i zobacz co przyniesie sytuacja, prawdopodobnie będzie lepiej niż sobie wyobrażałeś.

 

Te rady z pozoru proste, potrafią przyczynić się do Twojego sukcesu lub porażki, stosuj je mądrze i pamiętaj, zakładanie maski w żadnym przypadku nie jest dobrym rozwiązaniem.

 

autor: Monika Matura

foto: poradopedia.pl