Nie bój się nieoczekiwanego!

  • Publikacja
  • 19/12/2014

Boisz się nagłej choroby, wypadku, a może śmierci kogoś bliskiego? Tego rodzaju obawy towarzyszą każdemu z nas niemal codziennie.

 

I choć nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co przyniesie los, to nadmierny strach o to, co może się zdarzyć, a na co nie mamy wpływu, jest po prostu nieracjonalny. Zamiast się niepotrzebnie zamartwiać, wybierz zabezpieczenie w postaci ubezpieczenia na życie.

 

Wciąż niewielu naszych rodaków wie, jak właściwie wybrać ubezpieczenie na życie. Pozwolimy sobie stwierdzić, że nie do końca właściwe jest kierowanie się tylko i wyłącznie kwotą, jaką musimy zapłacić za polisę. Niestety, najtańsze ubezpieczenia mogą się okazać niedopasowane do naszych potrzeb. Oczywiście miejmy nadzieję, że takie ubezpieczenie nigdy nam się nie przyda, lecz jak to mówi stare polskie przysłowie: przezorny zawsze zabezpieczony.

 

Wybieramy polisę na życie

Na co zwracać uwagę wybierając indywidualne ubezpieczenie na życie? Choć brzmi to trywialnie, to koniecznie trzeba dokładnie przeczytać warunki takiej polisy. Przykładowo, oferta firmy MetLife opiera się nie tylko o stałą składkę w całym okresie trwania umowy, ale również pozwala na stworzenie polisy dostosowanej do naszych potrzeb. Choć ciężko w to uwierzyć, to wielu ubezpieczycieli w zapisach dotyczących oferowanych polis nie wspomina o tym, że stawka ubezpieczenia może ulec zmianie (najczęściej jest to wzrost), a na dodatek, serwuje nam gotowe pakiety, które nijak nie pasują do naszych potrzeb. Dodatkowo, zanim wybierzemy indywidualne ubezpieczenie na życie, warto sprawdzić opinie o danej firmie. Może się bowiem okazać, na przykład, że ubezpieczyciel, który skusił nas bardzo atrakcyjną ofertą potrafi miesiącami zwlekać z wypłatą polisy lub nieustannie podnosić opłaty za polisę. Z tego powodu często znajdujemy się w patowej sytuacji, bo skoro już zdecydowaliśmy się na tego rodzaju ochronę, to raczej kiepskim pomysłem byłoby rezygnować, bo oznaczałoby to przepadek wszystkich dotychczas zgromadzonych środków.

 

Dlaczego warto?

Życie potrafi płatać wyjątkowo nieprzyjemne niespodzianki lecz posiadanie polisy na życie chroni nas przed konsekwencjami finansowymi takiego rodzaju zdarzeń. Innymi słowy, jeżeli przydarzy nam się śmierć kogoś bliskiego, kto do tej pory stanowił wsparcie finansowe dla naszej rodziny, to dzięki ubezpieczeniu na życie będziemy w stanie niejako zachować ten sam poziom życia, który mieliśmy wcześniej.