Jak wybrać najlepszą lokatę bankową?

  • Publikacja
  • 22/04/2015

Jeżeli na naszym koncie zalegają dodatkowe pieniądze to warto pomyśleć o tym aby przyniosły nam one jeszcze większe zyski. Lokaty bankowe to propozycja idealna dla osób które rozsądnie podchodzą do kwestii oszczędzania i chcą aby ich gotówka była bezpieczna. Wystarczy chwila, aby przeanalizować dostępne oferty i z nich wybrać lokatę spełniającą nasze oczekiwania. Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

 

 

Eksperci radzą aby większą część swojej gotówki oddawać w depozyt na lokacie, gdyż jest to jedna z najbezpieczniejszych form oszczędzania. Bardzo ważne jest to, aby nasze oszczędności ciągle pracowały i przynosiły dodatkowe zyski. Trzymanie gotówki na koncie osobistym, które najczęściej nie jest oprocentowane bądź w przysłowiowej skarpecie, nie przyniesie nam żadnych profitów.

 

 

 

Dobrej lokaty szukaj w różnych bankach

Nie warto zamykać się w polu widzenia tylko jednej oferty bankowej, zazwyczaj banku w którym mamy konto osobiste. Obecnie na rynku mamy bardzo szeroką gamę ofert lokat bankowych i banki prześcigają się pomiędzy sobą w propozycjach dla klientów. Lokata jest bardzo prostym produktem i zapoznanie się z parametrami oraz porównanie ich nie jest niczym trudnym. Jeśli już wiemy na ile czasu i jaką gotówkę chcemy przeznaczyć na depozyt, warto poszukać oferty z najlepszym oprocentowaniem. Warunki są jasne : kwota, oprocentowanie, czas i od razu możemy wiedzieć ile zarobimy na takiej lokacie.

 

W dobie bankowości internetowej, ogromnym udogodnieniem jest fakt, że w wielu bankach lokatę można założyć bez wychodzenia z domu, przez Internet. Ponadto nie musimy nawet podpisywać żadnych dokumentów dostarczonych przez kuriera wszystko odbywa się bez wychodzenia z domu. Bardzo często można się spotkać również z tym, że lokaty bankowe zakładane online mają lepsze oprocentowanie niż te zakładane w oddziałach banków. Musimy jednak być ostrożni i dokładnie przeanalizować każdą ofertę. Warto zwrócić uwagę na to czy korzystne warunki lokaty są skierowane do wszystkich klientów banku czy tylko do obecnych oraz czy należy spełnić jakieś dodatkowe wymagania. Warto przyjrzeć się również jakie są wymagania dotyczące minimalnej i maksymalnej kwoty depozytu. Ponieważ banki czasem proponują oferty gdzie po przekroczeniu danej granicy kwotowej oprocentowanie nadwyżki kształtuje się na poziomie średniej rynkowej.

 

Na jak długo powinniśmy lokować swoje pieniądze?

Podczas poszukiwań lokaty spełniającej nasze oczekiwania musimy wiedzieć czego konkretnie potrzebujemy. Bardzo istotne jest to ile gotówki chcemy ulokować i na jak długo. Pamiętajmy oczywiście o tym, że im dłużej trzymamy gotówkę na lokacie tym wyższe odsetki uzyskamy. Warto dobrze przemyśleć na jak długo ulokować swoją gotówkę. Pochopne wpłacanie całej gotówki na lokatę roczną bądź dłuższą, może spowodować utratę uzyskanych odsetek poprzez wypłacenie depozytu na nieprzewidziany wydatek. Niestety przy wcześniejszym wypłaceniu gotówki z lokaty nie zyskujemy już odsetek. Przy długoterminowym oszczędzaniu dobrze jest podzielić nasze finanse na kilka części. Jedną z nich przeznaczyć na lokatę krótkoterminową(2-3 miesiące), część wpłacić na konto oszczędnościowe a pozostałą gotówkę zamrozić na lokacie długoterminowej. Tak przezorne działanie ochroni nas przed niespodziewanymi sytuacjami losowymi.

 

A może poszukać podpowiedzi w gotowych rankingach?

Oczywiście, jest to dobry sposób na porównanie ofert. Porównywarki internetowe są teraz bardzo popularne przy analizowaniu produktów bankowych. Natomiast musimy zwracać uwagę czy akurat oferta na pierwszej pozycji w danym rankingu spełnia nasze oczekiwania. Czy poszukujemy oferty na taki okres czasu jak jest w ofercie oraz czy nasze finanse mieszczą się w oczekiwanej granicy depozytu. Nie możemy ślepo decydować się na ofertę proponowaną w rankingu, warto znaleźć odnośnik prowadzący do strony banku i bezpośrednio tam zwrócić uwagę na każdy szczegół proponowanej lokaty.

 

Czy dać skusić się promocjom?

Banki prześcigają się w ofertach oraz reklamowaniu ich. Konkurencja jest duża a uzyskany klient niesie ze sobą dodatkowe finanse. Musimy uważać na pozornie atrakcyjne oprocentowanie lokat w promocji. Zazwyczaj taka promocja niesie ze sobą konieczność spełnienia dodatkowych warunków. Bardzo często banku proponują nam lokaty na start, chcą po prostu nawiązać z klientem dłuższą relację poprzez konieczność zakładania konta osobistego. Oczywiście nie są to złe propozycje o ile założenie oraz prowadzenie konta osobistego nie będzie zbyt kosztowne. Musimy wybrać ofertę taką która będzie bezpłatna, bądź której spełnienie dodatkowych wymagań nie będzie dla nas utrudnieniem.

 

Konto oszczędnościowe zamiast lokaty?

Oczywiście konto oszczędnościowe tak, ale nie zamiast lokaty. Lokaty owszem zobowiązują do zamrożenia gotówki na dłuższy okres, natomiast banki rekompensują nam to wyższym oprocentowaniem niż na kontach oszczędnościowych w których nie rezygnujemy z płynności finansowej. Natomiast nie rezygnujmy z kont oszczędnościowych, ponieważ są one dobrym rozwiązaniem aby odkładać na nich mniejsze kwoty na niespodziewane wydatki potrzebne nam w krótszym okresie czasu. Nawet miesiąc lokowania pieniędzy na koncie oszczędnościowym przyniesie zyski, co prawda niewielkie ale w skali roku możemy uzyskać kilkadziesiąt złotych.

 

Grosz do grosza…

Nie trzeba dodatkowo argumentować tego, że warto mieć oszczędności oraz finanse na tak zwaną „czarną godzinę”. Jeżeli mamy dodatkową gotówkę, dajmy jej popracować na nasze zyski w przyszłości. Nawet niewielkie kwoty zaoszczędzone w miesiącu mogą dać nam pokaźny efekt w przyszłości. Najważniejsza w oszczędzaniu jest regularność i cierpliwość. Oszczędzanie warto zacząć od bezpiecznych produktów proponowanych przez banki czyli lokaty bankowe oraz konta oszczędnościowe. Dopiero z czasem możemy pozwolić sobie na depozyty o dłuższych okresach zapadalności oraz na produkty inwestycyjne.