Koszt przelewów to nie wszystko. Czym kierować się przy wyborze rachunku firmowego?

  • Publikacja
  • 26/08/2015

Zanim złożysz wniosek o uruchomienie swojego pierwszego rachunku firmowego, upewnij się, że zdecydowałeś się na ofertę, która rzeczywiście wpisuje się w potrzeby twojego biznesu. Poza kosztami przelewów, kluczowe znaczenie ma także dostęp do produktów uzupełniających.

 

 

 

 

 

 

 

 

Faktoring, kredyt obrotowy i polisa bywają przydatne

 

Różnice między rachunkami osobistymi a tymi typowymi skierowanymi dla firm są zasadnicze i to nie tylko w zakresie kosztów zlecania przelewów, podejmowania środków z bankomatu, ale i wielu funkcjonalności, których ROR zwyczajnie nie ma.

 

Pytanie tylko: czy za dodatkowe usługi rzeczywiście warto dopłacać?

 

Zwykłe konto za 5 zł, firmowe przynajmniej za 100 zł miesięcznie

 

Zgodnie z obowiązującym prawem, przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą nie jest w obowiązku zakładania rachunku firmowego do realizacji swoich celów biznesowych (jeśli pojedyncza transakcja nie przekracza wartości 15 tys. euro).

 

Wszystkie rozliczenia może prowadzić na swoim dotychczasowym ROR [1] lub założyć kolejny rachunek osobisty tylko po to, aby ułatwić sobie księgowanie dokumentów oraz ograniczyć ryzyko pomyłki, a w konsekwencji – odpowiedzialności karnej podczas kontroli skarbowej.

 

- Czytaj też: Działalność gospodarcza nie wymaga konta firmowego. Czy na pewno »
Przedsiębiorca, który nie realizuje przelewów o wartości 15,000 euro nie ma [...]

 

[1] W regulaminach rachunków pojawiają się zapisy, w których mowa, że jeśli przedsiębiorca będzie korzystał z rachunku indywidualnego do celów prowadzenia DG, bank może wypowiedzieć mu umowę.

 

Można przyjąć orientacyjnie, że utrzymanie przeciętnego konta osobistego to koszt na poziomie 5-10 złotych, z kolei rachunek firmowy to już od kilkunastu do kilkudziesięciu, a nierzadko nawet 100 złotych miesięcznie, jeśli przedsiębiorca w ciągu miesiąca realizuje 30 transakcji i więcej.

 

Koszty utrzymania konta to jednak nie wszystko, bo przedsiębiorca, który zdecyduje się jednak na rachunek firmowy może liczyć także na:

 

- dedykowane firmom kredyty obrotowe w obrębie rachunku,

 

- usługi faktoringu w celu poprawy płynności finansowej firmy,

 

- wyżej oprocentowane depozyty bankowe,

 

- zniżki na polisy (odpowiedzialności cywilnej, ubezpieczenie majątku, biura itd.).

 


Materiały prasowe Super Księgowa.